Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (963 entries)

en: %1$s ago (%2$s)
ru: %1$s назад (%2$s)

en: %d row affected. | %d rows affected.
ru[0]: Затронут %d ряд.
ru[1]: Затронуто %d рядов.
ru[2]: Затронуто %d рядов.

en: %s Database update process is running in the background.
ru: %s Обновление базы данных выполняется в фоновом режиме.

en: %s Images Selected
ru: Выбрано %s изображений

en: %s Settings
ru: Настройки %s

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
ru: %s Процесс обновления базы данных завершен. Спасибо за обновление до последней версии!

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
ru: %s База данных вашего сайта должна быть обновлена до последней версии.

en: %s are disabled
ru: %s отключены

en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
ru: %s занял и редактирует. Вы хотите взять на себя редактирование этой страницы?

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ru: &#8592; Вернуться к редактору WordPress

en: (more&hellip;)
ru: (больше&hellip;)

en: (no title)
ru: (без названия)

en: (opens in a new window)
ru: (открывается в новом окне)

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
ru: <a href="%s" target="_blank">Кликните</a> для решения

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ru: <strong>Важно:</strong> Настоятельно рекомендуется сделать <a target="_blank" href="%s">резервную копию базы данных</a> перед заменой URL.

en: About Elementor
ru: Об Elementor

en: Absolute
ru: Абсолютное

en: Accent
ru: Акцент

en: Accent Text
ru: Акцентный текст

en: Access denied.
ru: Доступ запрещён.

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Accordion #1
ru: Аккордеон #1

en: Accordion #2
ru: Аккордеон #2

en: Accordion Content
ru: Содержимое аккордеона

en: Accordion Items
ru: Элементы аккордеона

en: Accordion Title
ru: Заголовок аккордеона

en: Action not found.
ru: Действие не найдено.

en: Actions
ru: Действия

en: Active Color
ru: Активный цвет

en: Active Icon
ru: Иконка активного

en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Add Images
ru: Добавить изображения

en: Add Item
ru: Добавить элемент

en: Add New %s
ru: Добавить Новый %s

en: Add New Column
ru: Добавить новую колонку

en: Add New Section
ru: Добавить секцию

en: Add Template
ru: Добавить шаблон

en: Add Your Custom Fonts
ru: Добавьте ваши шрифты

en: Add Your Heading Text Here
ru: Введите текст заголовка

en: Add nofollow
ru: Добавить nofollow

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ru: Добавьте шаблоны и используйте их повторно на всём сайте. С лёгкостью экспортируйте и импортируйте их в любой другой проект и оптимизируйте рабочий процесс.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ru: Добавьте свой собственный класс БЕЗ точки. Например: my-class

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ru: Добавьте свой собственный id БЕЗ решёточки. Например: my-id

en: Added
ru: Добавлен

en: Additional Options
ru: Дополнительные опции

en: Advanced
ru: Расширенные

en: After
ru: После

en: Alert
ru: Предупреждение

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All Content
ru: Всё содержимое

en: An error occurred
ru: Произошла ошибка

en: Anchor
ru: Якорь

en: Animation Delay
ru: Задержка анимации

en: Animation Duration
ru: Длительность анимации

en: Animation Speed
ru: Скорость анимации

en: Any Video
ru: Любые видео

en: Apply
ru: Готово

en: Are you sure you want to delete this template?
ru: Вы действительно хотите удалить этот шаблон?

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
ru: Вы действительно хотите переустановить предыдущую версию?

en: Are you sure you want to remove this %s?
ru: Вы действительно хотите удалить %s?

en: Are you sure you want to reset this gallery?
ru: Вы действительно хотите сбросить галерею?

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Arrows and Dots
ru: Стрелки и точки

en: Artwork
ru: Творение

en: Ascending order
ru: По возрастанию

en: Aside
ru: В стороне

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: Attachment Caption
ru: Подпись вложения

en: Attachment Page
ru: Страница вложения

en: Attention: Importing may override previous settings.
ru: Внимание! Импорт может заместить предыдущие настройки.

en: Attention: The display settings (show/hide for mobile, tablet or desktop) will only take effect once you are on the preview or live page, and not while you're in editing mode in Elementor.
ru: Внимание: Настройки отображения (показать/скрыть для телефона, планшета или компьютера) будут действовать только после того, как вы включите предварительный просмотр или сделаете просмотр страницы, а не во время редактирования в Elementor.

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
ru: Внимание! Мы собираемся УДАЛИТЬ ВСЕ СОДЕРЖИМОЕ с этой страницы. Вы уверены, что хотите это сделать?

en: Autoplay
ru: Проиграть автоматически

en: Autoplay Speed
ru: Скорость листания

en: Autosave
ru: Автосохранение

en: Back to Library
ru: Вернуться в библиотеку

en: Back to WordPress Editor
ru: Вернуться в WordPress Редактор

en: Back to default
ru: Вернуться к умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

[ctx: Background Control]
en: Angle
ru: Угол

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ru: Привязка

[ctx: Background Control]
en: Auto
ru: Автоматически

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ru: Цвет фона

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ru: Резервный фон

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ru: Фоновое изображение

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ru: Тип фона

[ctx: Background Control]
en: Background Video
ru: Видео

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ru: Низ Центр

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ru: Низ Лево

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ru: Низ Право

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ru: Центр Центр

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ru: Центр Лево

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ru: Центр Право

[ctx: Background Control]
en: Classic
ru: Классический

[ctx: Background Control]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Background Control]
en: Contain
ru: Поместить

[ctx: Background Control]
en: Cover
ru: Перекрыть

[ctx: Background Control]
en: Custom
ru: Произвольно

[ctx: Background Control]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ru: Закрепить

[ctx: Background Control]
en: Gradient
ru: Градиентный

[ctx: Background Control]
en: Image
ru: Изображение

[ctx: Background Control]
en: Linear
ru: Линейный

[ctx: Background Control]
en: Location
ru: Положение

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ru: Не повторять

[ctx: Background Control]
en: Position
ru: Позиция

[ctx: Background Control]
en: Radial
ru: Радиальный

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ru: Повтор

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ru: Повтор горизонталь

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ru: Повтор вертикаль

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ru: Прокручивать

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ru: Второй цвет

[ctx: Background Control]
en: Size
ru: Размер

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ru: Верх Центр

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ru: Верх Лево

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ru: Верх Право

[ctx: Background Control]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ru: Ссылка на видео

[ctx: Background Control]
en: Width
ru: Ширина

[ctx: Background Control]
en: X Position
ru: Позиция X

[ctx: Background Control]
en: Y Position
ru: Позиция Y

en: Background Overlay
ru: Перекрытие фона

en: Basic
ru: Базовый

en: Become a Beta Tester
ru: Стать бета-тестером

en: Before
ru: До

en: Beta Tester
ru: Бета-тестер

en: Blend Mode
ru: Режим наложения

en: Blocks
ru: Блоки

en: Blog
ru: Блог

en: Blur
ru: Размытие

en: Body Style
ru: Стиль страницы

en: Body Text
ru: Основной текст

en: Border
ru: Граница

en: Border Color
ru: Цвет границы

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ru: Тип границы

[ctx: Border Control]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ru: Точечный пунктир

[ctx: Border Control]
en: Double
ru: Двойная

[ctx: Border Control]
en: Groove
ru: Выпуклость

[ctx: Border Control]
en: Solid
ru: Сплошная

[ctx: Border Control]
en: Width
ru: Толщина

en: Border Radius
ru: Скругление углов

en: Border Width
ru: Толщина границы

en: Bottom
ru: Низ

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ru: Тень объекта

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ru: Внутренняя

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ru: Внешняя

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ru: Положение

en: Boxed
ru: Ограниченная

en: Bring to Front
ru: На передний план

en: Button
ru: Кнопка

en: Button ID
ru: ID кнопки

en: Buy Button
ru: Кнопка купить

en: By
ru: от

en: CSS Classes
ru: CSS классы

en: CSS Print Method
ru: Метод генерации CSS

en: Can't Edit?
ru: Не можете редактировать?

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cannot delete this revision.
ru: Не удается удалить эту ревизию.

en: Cannot enable Safe Mode
ru: Невозможно включить безопасный режим

en: Caption
ru: Подпись

en: Category
ru: Категория

en: Center
ru: Центр

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ru: Отметка этого флажка отключит глобальные цвета Elementor и позволит ему наследовать цвета из вашей темы.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ru: Отметка этого флажка отключит глобальные шрифты Elementor и позволит ему наследовать шрифты из вашей темы.

en: Choose File
ru: Выберите файл

en: Choose Image
ru: Выберите изображение

en: Choose Mode
ru: Выберите режим

en: Choose Sidebar
ru: Выберите сайдбар

en: Choose Template
ru: Выберите шаблон

en: Choose Template Type
ru: Выберите тип шаблона

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ru: Выберите шаблон в формате JSON или .zip архив с шаблонами Elementor и добавьте их в вашу библиотеку.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ru: Выберите режим «Скоро открытие» (возвращает HTTP200) или «Режим обслуживания» (возвращает HTTP503).

en: Choose which colors appear in the editor's color picker. This makes accessing the colors you chose for the site much easier.
ru: Выберите цвета, которые будут отображаться в палитре редактора. Это значительно упростит и ускорит назначение цветов при редактировании проекта.

en: Circle
ru: Круг

en: Clear
ru: Очистить

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ru: Нажмите кнопку «Редактировать», чтобы изменить этот текст. Проснувшись однажды утром после беспокойного сна, Грегор Замза обнаружил, что он у себя в постели превратился в страшное насекомое.

en: Click here
ru: Кликните

en: Close
ru: Закрыть

en: Color
ru: Цвет

en: Color Palette
ru: Цветовая палитра

en: Color Palettes
ru: Цветовые палитры

en: Color Picker
ru: Выбор цвета

en: Colors
ru: Цвета

en: Column
ru: Колонка

en: Column Position
ru: Позиция колонок

en: Column Width
ru: Ширина колонки

en: Columns
ru: Колонки

en: Columns Gap
ru: Разрыв колонок

en: Coming Soon
ru: Скоро открытие

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ru: «Скоро открытие» возвращает код HTTP200, означающий, что сайт готов к индексированию.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Congrats!
ru: Поздравляем!

en: Connect
ru: Подключить

en: Connect to Elementor
ru: Подключиться к Elementor

en: Connected Successfully.
ru: Соединение успешно.

en: Connected to Elementor as %s
ru: Подключено к Elementor как %s

en: Connection Lost
ru: Соединение утеряно

en: Content
ru: Содержимое

en: Content Position
ru: Позиция содержимого

en: Content Width
ru: Ширина макета

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue reading
ru: Продолжить чтение

en: Continue reading %s
ru: Продолжить чтение %s

en: Controls Color
ru: Основной цвет

en: Cool Number
ru: Вот это цифра!

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy & Paste Info
ru: Копировать и вставить сведения

en: Copy All Content
ru: Скопировать всё

en: Copy Style
ru: Копировать стиль

en: Counter
ru: Счётчик

en: Create
ru: Создать

en: Create New Page
ru: Создать новую страницу

en: Create New Post
ru: Создать новую запись

en: Create Template
ru: Создать шаблон

en: Create Your First %s
ru: Создайте ваш первый %s

en: Create Your First Page
ru: Создайте Вашу первую страницу

en: Create Your First Post
ru: Создайте Вашу первую запись

en: Created By
ru: Создан

en: Creation Date
ru: Дата создания

en: Current
ru: Текущая

en: Current Version
ru: Текущая версия

en: Current Video Channel
ru: Этот канал

en: Custom
ru: Произвольно

en: Custom CSS
ru: Пользовательские CSS

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ru: Пользовательский CSS позволяет добавлять CSS-код к любому виджету и видеть результат прямо в редакторе.

en: Custom Caption
ru: Произвольная подпись

en: Custom Fonts
ru: Пользовательские шрифты

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ru: Пользовательские шрифты позволяют вам добавлять локальные шрифты, использовать их в проектах Elementor и подчёркивать уникальность брендинга.

en: Custom Positioning
ru: Произвольное позиционирование

en: Custom URL
ru: Произвольная ссылка

en: Custom Width
ru: Произвольная ширина

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
ru: Произвольное позиционирование не самая лучшая практика для адаптивного веб-дизайна. Не злоупотребляйте им.

en: Customizer
ru: Настройщик

en: Danger
ru: Опасность

en: Dashboard
ru: Консоль

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
ru: j M

en: Dashboard Settings
ru: Настройки консоли

en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

en: Debug Bar
ru: Панель отладки

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
ru: Панель отладки добавляет меню в верхнюю панель администратора, в котором отображаются все шаблоны, используемые на отображаемой странице.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Colors
ru: Цвета по умолчанию

en: Default Fonts
ru: Стандартные шрифты

en: Default Generic Fonts
ru: Стандартные шрифты по умолчанию

en: Default Page Template from your theme
ru: Шаблон страницы по умолчанию из вашей темы

en: Default Preview
ru: По умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %s
ru: Удалить %s

en: Delete All Content
ru: Удалить всё содержимое

en: Delete Template
ru: Удалить шаблон

en: Descending order
ru: В порядке убывания

en: Description
ru: Описание

en: Desktop
ru: Компьютер

en: Direction
ru: Направление

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable Default Colors
ru: Отключить цвета по умолчанию

en: Disable Default Fonts
ru: Отключить шрифты по умолчанию

en: Disable Safe Mode
ru: Отключить безопасный режим

en: Disabled
ru: Отключен

en: Discard
ru: Отказ

en: Disconnect
ru: Отсоединить

en: Disconnected Successfully.
ru: Отсоединено успешно.

en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Dismiss Button
ru: Кнопка отклонить

en: Dismiss alert
ru: Отклонить предупреждение

en: Display
ru: Отображение

en: Display Percentage
ru: Показать проценты

en: Divider
ru: Разделитель

en: Do you want to also import the document settings of the template?
ru: Вы хотите также импортировать параметры документа шаблона?

en: Docs & FAQs
ru: Документация

en: Document
ru: Документ

en: Documentation
ru: Документация

en: Dots
ru: Точки

en: Dotted
ru: Точечный пунктир

en: Double
ru: Двойной

en: Download Button
ru: Кнопка скачать

en: Download System Info
ru: Скачать сведения о системе

en: Draft saved on %1$s by %2$s
ru: Черновик сохранён %1$s, автор %2$s

en: Drag & Drop
ru: Перетащить

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ru: Перетащите файл шаблона .JSON или .zip

en: Drag widget here
ru: Перетащите виджет

en: Drop Cap
ru: Буквица

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate %s
ru: Дублировать %s

en: Dynamic
ru: Динамический

en: Easy Navigation is Here!
ru: Простая навигация тут как тут!

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit %s
ru: Редактировать %s

en: Edit Draft
ru: Редактировать черновик

en: Edit Published
ru: Редактировать опубликованный

en: Edit Template
ru: Редактировать шаблон

en: Edit with Elementor
ru: Редактировать в Elementor

en: Edited
ru: Отредактировано

en: Editing Handles
ru: Кнопки управления

en: Editing Started
ru: Начало редактирования

en: Editor successfully loaded?
ru: Редактор загрузился?

en: Effect
ru: Эффект

en: Elementor %s
ru: Елементор %s

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
ru: Elementor 2.5 добавляет ключевые изменения в макет, используя CSS Flexbox. Ваши существующие страницы могут отображаться неправильно. Пожалуйста, проверьте их перед публикацией.

en: Elementor Data Updater
ru: Обновление данных Elementor

en: Elementor Debugger
ru: Отладчик Debugger

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ru: Библиотека Elementor обновляется ежедневно автоматически. Вы также можете обновить её вручную, нажав кнопку синхронизации.

en: Elementor Overview
ru: Elementor на виду

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ru: Elementor позволяет скрыть заголовок страницы. Это работает для тем, селектор заголовка в которых — "h1.entry-title". Если селектор вашей темы отличается, введите его выше.

en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
ru: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING

en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
ru: Для Elementor требуется версия WordPress %s+. Плагин НЕ АКТИВЕН потому, что вы используете старую версию.

en: Elements
ru: Элементы

en: Empty
ru: Пусто

en: Enable
ru: Включить

en: Enable In Editor
ru: Включить в редакторе

en: Enable Safe Mode
ru: Включите безопасный режим

en: End
ru: Конец

en: End Time
ru: Время окончания

en: Ending Number
ru: Конечная цифра

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ru: Нравится %1$s? Поставьте нам %2$s. Мы очень ценим вашу поддержку!

en: Enter Template Name
ru: Введите название шаблона

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ru: Введите селектор родительских элементов, относительно которых будут растянуты секции (например, #primary / .wrapper / main и т. д.). Оставьте поле пустым, чтобы растягивать по ширине страницы.

en: Enter template name (optional)
ru: Название шаблона (опционально)

en: Enter your URL
ru: Введите ваш URL

en: Enter your code
ru: Введите ваш код

en: Enter your description
ru: Введите описание

en: Enter your image caption
ru: Введите подпись к изображению

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ru: Введите старый и новый URL-адреса установки WordPress, чтобы обновить все данные Elementor (для смены домена или перехода на 'HTTPS').

en: Enter your shortcode
ru: Введите шорткод

en: Enter your title
ru: Введите заголовок

en: Entrance Animation
ru: Анимация при появлении

en: Every %d Minutes
ru: Каждые %d минут

en: Every %d minutes
ru: Каждые %d минут

en: Excerpt
ru: Анонс

en: Exclude Roles
ru: Исключить роли

en: Exit To Dashboard
ru: Выйти в консоль

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
ru: Проблемы с Elementor версии %s? Откатитесь к предыдущей исправной версии.

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Template
ru: Экспорт шаблона

en: Extended
ru: Расширенный

en: External File
ru: Внешний файл

en: External URL
ru: Внешний URL

en: Extra Large
ru: Очень большой

en: Extra Small
ru: Очень маленький

en: Fade
ru: Выцветание

en: Fallback
ru: Фоллбэк

en: Fast
ru: Быстро

en: Favorite
ru: Избранное

en: Featured Image
ru: Сопутствующее изображение

[ctx: Filter Control]
en: Blur
ru: Размытие

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ru: Яркость

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
ru: Фильтры CSS

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
ru: Контрастность

[ctx: Filter Control]
en: Hue
ru: Цветовой тон

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Fit To Screen
ru: По размеру экрана

en: Fixed
ru: Фиксированное

en: Flip
ru: Перевернуть

en: For Example: About
ru: Например: About

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ru: Для устранения конфликтов конфигурации сервера.

en: Form
ru: Форма

en: Framed
ru: Обрамлённая

en: Full Width
ru: Во всю ширину

en: Future
ru: Будущее

en: Gap
ru: Отступы

en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Основные настройки

en: Get Help
ru: Получить помощь

en: Get Popup Builder
ru: Получить конструктор попапов

en: Get Theme Builder
ru: Получить конструктор тем

en: Get more with Elementor Pro
ru: Получите больше с Elementor Pro

en: Get the Full Guide
ru: Получить полное руководство

en: Getting Started
ru: Приветствие

en: Global
ru: Глобальные

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Go Back
ru: Вернуться

en: Go Pro
ru: Перейти на Pro

en: Go To
ru: Перейти

en: Google Maps
ru: Карты Google

en: Got It
ru: Понятно

en: HTML
ru: HTML-код

en: HTML Code
ru: HTML-код

en: HTML Tag
ru: HTML-тег

en: Happy To Help
ru: Рады помочь

en: Have a look
ru: Взгляните

en: Haven’t Saved Templates Yet?
ru: Еще не сохранили шаблоны?

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
ru: Проблемы с загрузкой Elementor? Включите безопасный режим для устранения.

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heading Color
ru: Цвет заголовка

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Помощь

en: Hidden
ru: Скрыто

en: Hide
ru: Скр.

en: Hide Notification
ru: Скрыть уведомление

en: Hide On Desktop
ru: Скрывать на компьютерах

en: Hide On Mobile
ru: Скрывать на телефонах

en: Hide On Tablet
ru: Скрывать на планшетах

en: Hide Panel
ru: Скрыть панель

en: Hide Title
ru: Скрыть заголовок

en: History
ru: История

en: Homepage
ru: Главная

en: Horizontal
ru: Горизонтальное смещение

en: Horizontal Align
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal Orientation
ru: Горизонтальная ориентация

en: Hover
ru: Наведение

en: Hover Animation
ru: Анимация при наведении

en: Hurray! Your %s is live.
ru: Ура! Ваш %s теперь видимый.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ru: Я — описание. Щелкните «Редактировать», чтобы изменить этот текст.

en: I couldn't get the plugin to work
ru: Я не смог работать с плагином

en: I found a better plugin
ru: Я нашёл(а) плагин лучше

en: I have Elementor Pro
ru: У меня есть Elementor Pro

en: I no longer need the plugin
ru: Плагин мне больше не нужен

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon Box
ru: Иконка с текстом

en: Icon Hover
ru: Иконка при наведении

en: Icon List
ru: Список с иконками

en: Icon Position
ru: Позиция иконки

en: Icon Spacing
ru: Отступ от иконки

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ru: Если у вас есть минута, поделитесь пожалуйста, почему вы деактивируете Elementor:

en: Image
ru: Изображение

en: Image Box
ru: Картинка с текстом

en: Image Carousel
ru: Карусель

en: Image Gallery
ru: Галерея

en: Image Lightbox
ru: Лайтбокс изображений

en: Image Overlay
ru: Наложение изображения

en: Image Position
ru: Позиция изображения

en: Image Size
ru: Размер изображения

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ru: Свой

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ru: Полный

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ru: Размер изображения

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Image Spacing
ru: Отступ от изображения

en: Image Stretch
ru: Растягивать изображение

en: Images
ru: Изображения

en: Import Document Settings
ru: Импорт параметров документа

en: Import Now
ru: Импортировать

en: Import Template
ru: Импортировать шаблон

en: Import Template to Your Library
ru: Импортируйте шаблон в библиотеку

en: Import Templates
ru: Импортировать шаблоны

en: Improve Elementor
ru: Сделать Elementor лучше

en: Infinite Loop
ru: Зациклить листание

en: Info
ru: Информация

en: Inline
ru: Друг за другом

en: Inner Section
ru: Внутренняя секция

en: Inner Text
ru: Текст внутри

en: Inner Text Color
ru: Цвет текста внутри

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert Media
ru: Вставить медиа

en: Inside
ru: Внутри

en: Integrations
ru: Интеграции

en: Internal Embedding
ru: Встраивание в код

en: Intro Byline
ru: От кого

en: Intro Portrait
ru: Лого автора

en: Intro Title
ru: Заголовок

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ru: Недопустимые данные. Идентификатор шаблона (ID) не может совпадать с редактируемым шаблоном. Пожалуйста, выберите другой.

en: Invert
ru: Инвертировать

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ru: Похоже, функция сохранения редакций недоступна на вашем сайте.

en: It's a temporary deactivation
ru: Это временная деактивация

en: Justified
ru: По ширине

en: Keep Editing
ru: Продолжить редактирование

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Knowledge Base
ru: База знаний

en: Large
ru: Большой

en: Last edited on %1$s by %2$s
ru: Отредактировано %1$s, автором %2$s

en: Layout
ru: Макет

en: Lazy Load
ru: Ленивая загрузка

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
ru: Узнайте больше <a target="_blank" href="%s">редакциях WordPress</a>

en: Learn more.
ru: Узнать больше.

en: Left
ru: Лево

en: Left Border Width
ru: Ширина левой границы

en: Library
ru: Библиотека

en: Lightbox
ru: Лайтбокс

en: Like Button
ru: Кнопка нравится

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Color
ru: Цвет ссылки

en: Link Hover Color
ru: Цвет ссылки при наведении

en: Link Options
ru: Параметры ссылки

en: Link values together
ru: Связать значения

en: List
ru: Список

en: List Item
ru: Элемент списка

en: List Item #1
ru: Элемент списка #1

en: List Item #2
ru: Элемент списка #2

en: List Item #3
ru: Элемент списка #3

en: Loading
ru: Загрузка

en: Local
ru: Локальный

en: Location
ru: Местонахождение

en: Logged In
ru: Авторизованные

en: Logo
ru: Логотип

en: London Eye, London, United Kingdom
ru: Глаз Лондона, Лондон, Великобритания

en: Loop
ru: Зациклить

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our anonymous plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ru: Любите Elementor? Станьте нашим супер помощником, включив сбор анонимных данных плагином. Мы гарантируем, что конфиденциальные данные собираться НЕ будут.

en: Maintenance
ru: Обслуживание

en: Maintenance Mode
ru: Режим обслуживания

en: Maintenance Mode ON
ru: Режим обслуживания ВКЛЮЧЕН

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ru: «Режим обслуживания» возвращает код HTTP503, поэтому поисковый робот понимает, что нужно вернутся через некоторое время. Не рекомендуется использовать этот режим более чем на несколько дней.

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ru: Управляйте тем, что ваши пользователи могут редактировать в Elementor

en: Map
ru: Карта

en: Margin
ru: Отступ снаружи

en: Max Width
ru: Макс. ширина

en: Media File
ru: Медиафайл

en: Medium
ru: Средний

en: Meet Our Custom CSS
ru: Знакомьтесь с нашими пользовательскими CSS

en: Meet Our Global Widget
ru: Знакомьтесь с нашим глобальным виджетом

en: Meet Right Click
ru: Встречайте правый клик

en: Menu
ru: Меню

en: Menu Anchor
ru: Якорь меню

en: Menus
ru: Меню

en: Middle
ru: Посередине

en: Min Height
ru: Мин. высота

en: Minimum Height
ru: Минимальная высота

en: Mobile
ru: Телефон

en: Mobile Breakpoint
ru: Брейкпоинт для смартфона

en: Modest Branding
ru: Скрыть логотип

en: More Palettes
ru: Больше палитр

en: More Structures
ru: Больше структур

en: More actions
ru: Больше действий

en: Motion Effects
ru: Эффекты движения

en: Moved
ru: Перемещено

en: Mute
ru: Без звука

en: My Favorites
ru: Избранные

en: My Skill
ru: Мой опыт

en: My Templates
ru: Мои шаблоны

en: Name
ru: Имя

en: Name your template
ru: Назовите ваш шаблон

en: Narrow
ru: Узкий

en: Navigation
ru: Навигация

en: Navigation Width
ru: Ширина навигации

en: Navigator
ru: Навигатор

en: New
ru: Новые

en: New Template
ru: Новый шаблон

en: News & Updates
ru: Новости и обновления

en: No
ru: Нет

en: No Favorite Templates
ru: Нет избранных шаблонов

en: No Gap
ru: Без разрывов

en: No History Yet
ru: Истории пока нет

en: No Images Selected
ru: Изображения не выбраны

en: No Results Found
ru: Результатов не найдено

en: No Revisions Saved Yet
ru: Редакций пока нет

en: No access to editor
ru: Нет доступа к редактору

en: No header, no footer, just Elementor
ru: Нет шапки, нет подвала, только Elementor

en: No sidebars were found
ru: Сайдбары не найдены

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычное

en: Not Supported
ru: Не поддерживается

en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
ru: Не работает? Вы можете установить другой селектор для заголовка на <a href="%s" target="_blank">странице настроек</a>.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ru: Внимание: закрепление работает только на ПК.

en: Note: Flexbox Changes
ru: Примечание: изменения в Flexbox

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
ru: Примечание: ссылка ID может содержать ТОЛЬКО эти символы: %s

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
ru: Примечание. Следующие цвета не будут работать, если включены глобальные цвета.

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
ru: Внимание: этот виджет влияет только на темы, которые используют `%s` в архивах.

en: Now you can access all editing actions using right click.
ru: Теперь у вас есть доступ к действиям редактирования по щелчку правой кнопкой мыши.

en: Number
ru: Номер

en: Number Prefix
ru: Префикс номера

en: Number Suffix
ru: Суффикс номера

en: Off
ru: Выкл.

en: Official Color
ru: Официальные цвета

en: Offset
ru: Смещение

en: On
ru: Вкл.

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
ru: После того, как вы наполните страницу, увидите все добавленные элементы в этом окне. Вы можете легко перемещать секции, колонки и виджеты.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ru: После того, как вы начнете работать, вы сможете отменить/повторить все действия, которые вы выполняли в редакторе.

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ru: Открывать все изображения во всплывающем окне — лайтбоксе. Лайтбокс будет автоматически работать с любой ссылкой, которая ведет к файлу изображения.

en: Open in new window
ru: Открывать в новом окне

en: Opt-in to our anonymous plugin data collection and to updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ru: Включить сбор анонимных данных плагином. Мы гарантируем, что конфиденциальные данные собираться НЕ будут.

en: Order By
ru: Сортировать по

en: Other
ru: Другое

en: Outline
ru: Контур

en: Outside
ru: Снаружи

en: Padding
ru: Отступ внутри

en: Page
ru: Страница

en: Page Layout
ru: Макет страницы

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ru: Холст Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ru: Elementor полная ширина

en: Page Title Selector
ru: Селектор заголовка страницы

en: Pages
ru: Страницы

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Style
ru: Вставить стиль

en: Paste URL or type
ru: Вставьте ссылку или начните писать

en: Pause on Hover
ru: Пауза при наведении

en: Percentage
ru: Доля

en: Play Counts
ru: Количество прослушиваний

en: Play Icon
ru: Иконка проиграть

en: Play Video
ru: Проиграть видео

en: Player Controls
ru: Управление воспроизведением

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ru: Обратите внимание: мы не рекомендуем обновляться до бета-версии на рабочих проектах.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
ru: Убедитесь, что идентификатор уникален и не используется в другом месте на странице, где отображается эта форма. Это поле позволяет использовать символы <code>A-z 0-9</code> и нижнее подчеркивание без пробелов.

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
ru: Убедитесь, что ищете правильно или попробуйте ввести другие слова.

en: Please note that you are switching to WordPress default editor. Your current layout, design and content might break.
ru: Обратите внимание, что вы переключаетесь на редактор WordPress по умолчанию. Ваша текущая структура, дизайн и содержимое могут быть утеряны.

en: Please note!
ru: Внимание!

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please <a href="%s" target="_blank">read more</a> about this issue.
ru: Пожалуйста, обратите внимание! Мы не смогли деактивировать все ваши плагины в безопасном режиме. <a href="%s" target="_blank">Прочтите</a> подробнее об этой проблеме.

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
ru: Обратите внимание: все несохранённые изменения будут потеряны.

en: Please share the reason
ru: Пожалуйста, поделитесь причиной

en: Please share which plugin
ru: Пожалуйста, поделитесь какой плагин

en: Plugins
ru: Плагины

en: Plus
ru: Плюс

en: Pojo Themes
ru: Сбросить

en: Popular
ru: Популярные

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
ru: Конструктор попапов позволяет использовать все удивительные функции Elementor для создания красивых и конверсионных всплывающих окон. Станьте Pro и создавайте попапы уже сегодня.

en: Popups
ru: Всплывающие окна

en: Position
ru: Позиционирование

en: Post Types
ru: Типы материалов

en: Post not found.
ru: Запись не найдена.

en: Poster
ru: Постер

en: Prevent Scroll
ru: Запретить прокрутку

en: Preview
ru: Смотреть

en: Preview Changes
ru: Просмотреть изменения

en: Preview for %s
ru: Предпросмотр %s

en: Primary
ru: Первый

en: Primary Color
ru: Основной цвет

en: Primary Headline
ru: Основной заголовок

en: Privacy Mode
ru: Скрытый режим

en: Proceed Anyway
ru: Всё равно продолжить

en: Progress Bar
ru: Прогресс

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Published
ru: Опубликовано

en: Quick Feedback
ru: Быстрая обратная связь

en: Quit
ru: Выйти

en: Random
ru: Случайный

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Rating Scale
ru: Шкала оценки

en: Read More
ru: Читать далее

en: Read More Text
ru: Текст Читать далее

en: Recently Edited
ru: Недавно редактировали

en: Redo
ru: Повторить

en: Regenerate CSS
ru: Пересоздать CSS

en: Regenerate Files
ru: Пересоздать файлы

en: Reinstall v%s
ru: Переустановить v%s

en: Reload Page
ru: Перезагрузить страницу

en: Remote
ru: Удаленный

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove %s
ru: Удалить %s

en: Removed
ru: Удалён

en: Replace URL
ru: Сменить URL

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset Gallery
ru: Сбросить галерею

en: Reset Structure
ru: Сброс структуры

en: Reset Style
ru: Сбросить стиль

en: Responsive
ru: Адаптивность

en: Responsive Mode
ru: Режим адаптивности

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore Auto Saved Data
ru: Восстановить данные автосохранения

en: Reverse Columns
ru: Реверс колонок

en: Revision
ru: Редакция

en: Revision History
ru: История редакций

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ru: История редакций позволяет сохранять предыдущие версии вашей работы и восстанавливать их в любое время.

en: Revisions
ru: Редакции

en: Right
ru: Право

en: Role Excluded
ru: Роль исключена

en: Role Manager
ru: Менеджер ролей

en: Roles
ru: Роли

en: Rollback Version
ru: Откатить версию

en: Rollback to Previous Version
ru: Откат к предыдущей версии

en: Rotate
ru: Повернуть

en: Rounded
ru: Скругление

en: Safe Mode
ru: Безопасный режим

en: Safe Mode ON
ru: Включен безопасный режим

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
ru: Безопасный режим позволяет устранять неполадки, загружая только редактор, без загрузки темы или любого другого плагина.

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Draft
ru: Сохранить черновик

en: Save Options
ru: Сохранить настройки

en: Save Your %s to Library
ru: Сохранить %s в библиотеку

en: Save as Template
ru: Сохранить как шаблон

en: Save as a Global
ru: Сохранить как глобальный

en: Saved
ru: Сохранено

en: Saved Templates
ru: Сохранённые шаблоны

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
ru: Сохранение отключено до восстановления соединения

en: Search
ru: Поиск

en: Search Templates:
ru: Поиск шаблонов:

en: Search Widget...
ru: Поиск виджетов...

en: Search Widget:
ru: Найти виджет:

en: Secondary
ru: Второй

en: Secondary Color
ru: Второстепенный цвет

en: Secondary Headline
ru: Вторичный заголовок

en: Section
ru: Секция

en: Select
ru: Выбрать

en: Select File
ru: Выберите файл

en: Select Icon
ru: Выберите иконку

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
ru: Выберите выше или <a target="_blank" href="%s">создайте</a>.

en: Select the type of template you want to work on
ru: Выберите тип шаблона, над которым хотите работать.

en: Select your Structure
ru: Выберите структуру

en: Self Hosted
ru: С вашего хостинга

en: Separator
ru: Разделитель

en: Server Error
ru: Ошибка сервера

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ru: Сколько слайдов пролистывать за каждый свайп.

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ru: Переведите веб-сайт в РЕЖИМ ТЕХОБСЛУЖИВАНИЯ. Это когда сайт временно отключен для обслуживания или работает в режиме СКОРО ОТКРЫТИЕ. При этом, сайт работает в режиме ожидания, пока не будет готов к запуску.

en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
ru: Задаёт брейкпоинт между ПК и планшетом. Макет для планшета появится ниже этого значения (По умолчанию: %dpx).

en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
ru: Задаёт брейкпоинт между планшетом и смартфоном. Макет для смартфона появится ниже этого значения (По умолчанию: %dpx).

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
ru: Устанавливает пространство между виджетами (по умолчанию: 20)

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
ru: Устанавливает ширину макета по умолчанию (по умолчанию: 1140)

en: Settings
ru: Настройки

en: Shape
ru: Форма

en: Shape Divider
ru: Разделитель секции

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ru: Стрелка

[ctx: Shapes]
en: Book
ru: Книга

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ru: Облака

[ctx: Shapes]
en: Curve
ru: Кривая

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ru: Асимметричная кривая

[ctx: Shapes]
en: Drops
ru: Капли

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ru: Прозрачный вентилятор

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ru: Горы

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ru: Пирамиды

[ctx: Shapes]
en: Split
ru: Расщепление

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ru: Наклон

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ru: Прозрачный наклон

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ru: Треугольникк

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ru: Треугольник асимметричный

[ctx: Shapes]
en: Waves
ru: Волны

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ru: Волнистая кисть

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ru: Волнистый узор

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
ru: Зигзаг

en: Share Button
ru: Кнопка поделиться

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show
ru: Пок.

en: Show / Hide Panel
ru: Скрыть / Показать панель

en: Show Panel
ru: Показать панель

en: Show editing handles when hovering over the element edit button
ru: Показать кнопки управления при наведении на иконку редактирования элемента

en: Sidebar
ru: Сайдбар

en: Single
ru: Одиночная

en: Site
ru: Сайт

en: Size
ru: Размер

en: Skin
ru: Обложка

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skip & Deactivate
ru: Пропустить и деактивировать

en: Slide
ru: Скольжение

en: Slides to Scroll
ru: Прокручивать слайдов

en: Slides to Show
ru: Показывать слайдов

en: Slow
ru: Медленно

en: Small
ru: Маленький

en: Social Icons
ru: Иконки соцсетей

en: Solid
ru: Сплошной

en: Something went wrong.
ru: Что-то пошло не так.

en: Soon
ru: Скоро

en: Sorry, the content area was not found in your page.
ru: Извините, область содержимого не найдена на вашей странице.

en: SoundCloud
ru: SoundCloud плеер

en: Source
ru: Источник

en: Space
ru: Расстояние

en: Space Around
ru: Расстояние около

en: Space Between
ru: Расстояние между

en: Space Between Widgets
ru: Отступ между виджетами

en: Space Evenly
ru: Равное расстояние

en: Spacer
ru: Интервал

en: Spacing
ru: Отступ

en: Specify a start time (in seconds)
ru: Укажите время начала (в секундах)

en: Specify an end time (in seconds)
ru: Укажите время окончания (в секундах)

en: Spread
ru: Размах

en: Square
ru: Квадрат

en: Stacked
ru: Вписанная

en: Star Rating
ru: Рейтинг

en: Stars
ru: Звёзды

en: Start
ru: Начало

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
ru: Начните разработку своей страницы, и вы увидите здесь всю историю изменений.

en: Starting Number
ru: Начальная цифра

en: Status
ru: Статус

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ru: Будьте на связи! Скоро появятся ещё более удивительные шаблоны.

en: Still experiencing issues?
ru: Всё ещё есть проблемы?

en: Stretch
ru: Растягиваться

en: Stretch Section
ru: Растянуть секцию

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ru: Растягивает секцию до полной ширины страницы с помощью JS.

en: Stretched Section Fit To
ru: Растянуть секции относительно

en: Structure
ru: Структура

en: Style
ru: Стиль

en: Style Pasted
ru: Стиль вставлен

en: Style Reset
ru: Стиль сброшен

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
ru: Стили, установленные в Elementor, сохраняются в файлах CSS в папке uploads. Пересоздайте эти файлы в соответствии с самыми последними настройками.

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit & Deactivate
ru: Отправить и деактивировать

en: Success
ru: Успех

en: Suggested Videos
ru: Рекомендуемые видео

en: Super Admin
ru: Суперадминистратор

en: Sure! I'd love to help
ru: Конечно! Я хочу помочь

en: Switch Editor Loader Method
ru: Переключить метод загрузчика редактора

en: Switch to Revisions tab for older versions
ru: Перейдите на вкладку «Редакции» для просмотра более старых версий.

en: Sync Library
ru: Синхронизировать библиотеку

en: System
ru: Системные

en: System Info
ru: Сведения о системе

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ru: Если вы хотите изменить код вашей темы, мы рекомендуем использовать <a href="%s">дочернюю тему</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
ru: Рекомендуем установить минимум %1$s. Для получения дополнительной информации прочтите <a href="%2$s">как увеличить память, выделенную для PHP</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
ru: Рекомендуем использовать PHP 5.4 или выше

en: Tab #1
ru: Вкладка #1

en: Tab #2
ru: Вкладка #2

en: Tab Content
ru: Содержимое вкладки

en: Tab Title
ru: Заголовок вкладки

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tablet Breakpoint
ru: Брейкпоинт для планшета

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Tabs Items
ru: Элементы вкладок

en: Take Over
ru: Взять на себя

en: Template
ru: Шаблон

en: Template Library
ru: Библиотека шаблонов

[ctx: Template Library]
en: Add New
ru: Добавить новый

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ru: Добавление нового шаблона

[ctx: Template Library]
en: All Categories
ru: Все рубрики

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ru: Все шаблоны

[ctx: Template Library]
en: Categories
ru: Рубрики

[ctx: Template Library]
en: Category
ru: Рубрика

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ru: Редактировать шаблон

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
ru: Фильтр по рубрике

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ru: Мои шаблоны

[ctx: Template Library]
en: New Template
ru: Новый шаблон

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ru: Шаблонов не найдено

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ru: Шаблонов в корзине не найдено

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
ru: Сохранённые шаблоны

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ru: Найти шаблон

[ctx: Template Library]
en: Template
ru: Шаблон

[ctx: Template Library]
en: Templates
ru: Шаблоны

[ctx: Template Library]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Template Library]
en: View Template
ru: Просмотреть шаблон

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
ru: Шаблоны помогут вам <span>работать эффективнее</span>

en: Testimonial
ru: Отзыв

en: Text
ru: Текст

en: Text Align
ru: Выравнивание текста

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

en: Text Indent
ru: Отступ текста

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ru: Тень

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ru: Тень текста

en: The ID of Menu Anchor.
ru: ID якоря меню

en: The `from` and `to` URL's must be different
ru: URL-адреса `from` и `to` должны быть разными

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
ru: URL-адреса `from` и `to` должны быть действительными

en: The following error(s) occurred while processing the request:
ru: При обработке запроса возникли следующие ошибки:

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
ru: Вероятно, проблема была вызвана одним из ваших плагинов или тем.

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ru: Список шрифтов, которые будут использоваться, если выбранный шрифт недоступен.

en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
ru: Самый продвинутый визуальный конструктор страниц. Создавайте высококачественные pixel perfect сайты в рекордные сроки. Любая тема, любая страница, любой дизайн.

en: The preview could not be loaded
ru: Предварительный просмотр не может быть загружен

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ru: На сервере не установлены и/или не включены ImageMagick и GD! Любая из этих библиотек требуется для того, чтобы WordPress мог изменять размеры изображений. Чтобы продолжить, обратитесь к администратору сервера.

en: Theme Builder
ru: Конструктор тем

en: Theme Builder is the industry leading all-in-one solution that lets you customize every part of your WordPress theme visually: Header, Footer, Single, Archive & WooCommerce.
ru: Конструктор тем - это ведущее в отрасли решение «все в одном», которое позволяет визуально настроить каждую часть вашей темы WordPress: шапку, подвал, одиночную запись или страницу, архивы и WooCommerce.

en: Theme Templates
ru: Шаблоны темы

en: Themes
ru: Темы

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ru: Доступна новая версия конструктора страниц Elementor. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Посмотрите детали версии %3$s</a> или <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">обновите сейчас</a>.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
ru: Есть более позднее автосохранение этого документа, чем версия ниже. Вы можете восстановить сохраненные данные в панели «Редакции»

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ru: Этот ID может быть использован как CSS ID. Пишите его БЕЗ #.

en: This cover image will replace the background video on mobile and tablet devices.
ru: Этот фон-обложка заменит фоновое видео на телефоне или планшете.

en: This feature is only available on Elementor Pro.
ru: Эта функция доступна только в Elementor Pro.

en: This is an Alert
ru: Это блок Предупреждение

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
ru: Это всего лишь черновик. поиграйте с ним, и когда закончите - нажмите обновить.

en: This is the heading
ru: Это заголовок

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
ru: Они должны быть здесь. Создайте их, сохраните и используйте повторно.

en: This tag has no settings.
ru: У этой метки нет настроек.

en: This template includes the header, full-width content and footer
ru: Этот шаблон включает шапку, содержимое во всю ширину и нижний колонтитул.

en: Thousand Separator
ru: Разделитель тысяч

en: Timeout
ru: Время вышло

en: Title
ru: Заголовок

en: Title & Description
ru: Заголовок и описание

en: Title HTML Tag
ru: HTML-тег заголовка

en: Title Style
ru: Стиль заголовка

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ru: Чтобы включить режим обслуживания, вы должны установить шаблон для страницы режима обслуживания.

en: Toggle
ru: Спойлер

en: Toggle #1
ru: Спойлер #1

en: Toggle #2
ru: Спойлер #2

en: Toggle Content
ru: Содержимое спойлера

en: Toggle Items
ru: Элементы спойлера

en: Toggle Title
ru: Заголовок спойлера

en: Token Expired.
ru: Токен истек.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top
ru: Верх

en: Transition Duration
ru: Длительность перехода

en: Trend
ru: Тренды

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or E-Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
ru: Включите бета-тестирование, чтобы получить уведомление о выходе новой бета-версии Elementor или E-Pro. Бета-версия не будет устанавливаться автоматически. У вас всегда будет возможность её игнорировать.

en: Type
ru: Тип

en: Type Here
ru: Введите сюда

en: Type to find anything in Elementor
ru: Введите чтобы найти в Elementor

en: Typography
ru: Типографика

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ru: Первые заглавные

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ru: Оформление

[ctx: Typography Control]
en: Family
ru: Семейство

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ru: Курсив

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ru: Межсимвольный интервал

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ru: Перечёркнутый

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ru: Интерлиньяж

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ru: Строчные

[ctx: Typography Control]
en: None
ru: Нет

[ctx: Typography Control]
en: Normal
ru: Обычный

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ru: Наклон

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ru: Линия над

[ctx: Typography Control]
en: Size
ru: Размер

[ctx: Typography Control]
en: Style
ru: Стиль

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ru: Преобразование

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ru: Типографика

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ru: Подчёркнутый

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ru: Верхний регистр

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ru: Насыщенность

en: UI Color
ru: Цвет кнопок

en: UI Hover Color
ru: Цвет кнопок при наведении

en: Undo
ru: Отменить

en: Unknown Error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown Value
ru: Неизвестное значение

en: Unlinked values
ru: Несвязанные значения

en: Unmarked Color
ru: Цвет незакрашенной

en: Unmarked Style
ru: Стиль незакрашенной

en: Update
ru: Обновить

en: Update Elementor Now
ru: Обновить Elementor

en: Update Notification
ru: Уведомление об обновлении

en: Update Now
ru: Обновить сейчас

en: Update Site Address (URL)
ru: Обновить адрес сайта (URL)

en: Update changes to page
ru: Обновить изменения на странице

en: Usage Data Tracking
ru: Отслеживание данных использования

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ru: Использует внешние файлы CSS для всех созданных стилей. Выберите этот параметр для лучшей производительности (рекомендуется).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ru: Использует CSS стили, встроенные в область head. Для устранения конфликтов конфигурации сервера и управления средами разработки.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ru: Используйте шаблоны для создания разных частей вашего сайта и используйте их в один клик, когда необходимо.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Version Control
ru: Контроль версий

en: Vertical
ru: Вертикальное смещение

en: Vertical Align
ru: Вертикальное выравнивание

en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Vertical Orientation
ru: Вертикальная ориентация

en: Video
ru: Видео

en: Video Info
ru: Информация о видео

en: Video Options
ru: Параметры видео

en: Video Tutorials
ru: Видеоуроки

en: View
ru: Вид

en: View All Revisions
ru: Посмотреть все редакции

en: View Elementor Documentation
ru: Ознакомиться с документацией Elementor

en: View Elementor Video Tutorials
ru: Смотреть видеоуроки по Elementor

en: View Elementor version %s details
ru: Посмотреть детали Elementor версии %s

en: View Page
ru: Просмотр страницы

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visual Player
ru: Визуальный плеер

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ru: Подождите! Не деактивируйте Elementor. Вы должны активировать как Elementor, так и Elementor Pro, чтобы плагин работал.

en: Want to give access only to content?
ru: Хотите предоставить доступ только к контенту?

en: Want to learn more about the Elementor library?
ru: Хотите узнать больше об библиотеке Elementor?

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ru: Предупреждение: Пожалуйста, создайте резервную копию базы данных перед откатом.

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
ru: Рекомендуем посмотреть это стартовое 2-минутное видео, а затем попробовать редактор самостоятельно, где простым перетаскиванием вы создадите вашу первую страницу.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ru: Нам очень жаль, но что-то пошло не так. Нажмите 'Узнать больше' и следуйте каждому из шагов, чтобы быстро решить проблему.

en: Web Designer
ru: Веб-дизайнер

en: Weight
ru: Толщина

en: Welcome to Elementor
ru: Добро пожаловать в Elementor

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ru: Когда вы включаете скрытый режим, YouTube не будет хранить информацию о посетителях вашего сайта, если они не воспроизводят видео.

en: Who Can Access
ru: У кого есть доступ

en: Wide
ru: Широкий

en: Wider
ru: Широчайший

en: Widget
ru: Виджет

en: Widgets Panel
ru: Панель виджетов

en: Widgets Space
ru: Отступ виджетов

en: Width
ru: Ширина

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ru: С помощью этой функции вы можете сохранить виджет как глобальный, а затем добавить его в несколько областей. Все области будут редактироваться из одного места.

en: XL
ru: Огромный

en: XXL
ru: Гигантский

en: Yes
ru: Да

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ru: Вы можете скопировать приведенные ниже сведения как простой текст с помощью Ctrl+C / Ctrl+V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ru: Вы можете обрезать исходный размер изображения до произвольного. Вы также можете установить одно значение для высоты или ширины, чтобы подобрать нужное соотношение сторон.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
ru: Вы можете настроить дизайн лайтбокса, перейдя в: Значок «гамбургера» вверху слева > Глобальные настройки> Лайтбокс.

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
ru: Вы можете включить их в <a href="%s" target="_blank">настройках Elementor</a>.

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
ru: Вы можете добавить любой готовый шаблон в избранное.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
ru: Вы создали более 10 страниц с Elementor. Отличная работа! Если вы можете уделить минуту, пожалуйста, оставьте отзыв с пятью звёздами на WordPress.org

en: You don't have permissions to download this file
ru: У вас нет прав для загрузки этого файла

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
ru: Вы должны вызвать функцию 'the_content' в текущем шаблоне, чтобы Elementor работал на этой странице.

en: YouTube link or video file (mp4 is recommended).
ru: Вставьте ссылку на YouTube или видеофайл (рекомендуется mp4).

en: Your browser isn't compatible
ru: Ваш браузер несовместим

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
ru: Ваш браузер несовместим со всеми функциями редактора Elementor. Мы рекомендуем перейти на другой браузер, например, Chrome или Firefox.

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
ru: Ваши шаблоны будут доступны для экспорта и повторного использования на любой странице или сайте

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
ru: Время сеанса истекло. Перезагрузите страницу, чтобы продолжить редактирование.

en: Z-Index
ru: Z-индекс

en: Zoom
ru: Увеличение

en: e.g. Web Designer
ru: напр. Веб-дизайнер

en: https://your-link.com
ru: http://ваш-сайт.ком

en: or
ru: или

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ru: j M в H:i

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
ru: j M, H:i
