Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (927 entries)

en: %1$s ago (%2$s)
sv_SE: %1$s sedan (%2$s)

en: %d row affected. | %d rows affected.
sv_SE[0]: %d rad påverkad.
sv_SE[1]: %d rader påverkade.

en: %s Database update process is running in the background.
sv_SE: %s Databasuppdateringsprocessen körs i bakgrunden.

en: %s Images Selected
sv_SE: %s bilder valda

en: %s Settings
sv_SE: %s inställningar

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
sv_SE: %s Databasuppdateringsprocessen är nu klar. Tack för att du uppdaterat till den senaste versionen!

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
sv_SE: %s Din webbplatsdatabas måste uppdateras till den senaste versionen.

en: %s are disabled
sv_SE: %s är inaktiverad

en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
sv_SE: %s har tagit över och redigerar för närvarande. Vill du ta över denna sidredigering?

en: &#8592; Back to WordPress Editor
sv_SE: &#8592; Tillbaka till WordPress-redigeraren

en: (more&hellip;)
sv_SE: (mer&hellip;)

en: (no title)
sv_SE: (ingen rubrik)

en: (opens in a new window)
sv_SE: (öppnas i ett nytt fönster)

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Klicka här</a> för att felsöka

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
sv_SE: <strong>Viktigt:</strong> Det rekommenderas starkt att du <a target="_blank" href="%s">säkerhetskopierar din databas</a> innan du använder Byt URL.

en: About Elementor
sv_SE: Om Elementor

en: Absolute
sv_SE: Absolut

en: Accent
sv_SE: Accentfärg

en: Accent Text
sv_SE: Accentfärg text

en: Access denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Accordion
sv_SE: Dragspel

en: Accordion #1
sv_SE: Dragspel #1

en: Accordion #2
sv_SE: Dragspel #2

en: Accordion Content
sv_SE: Dragspelsinnehåll

en: Accordion Items
sv_SE: Dragspelsobjekt

en: Accordion Title
sv_SE: Dragspelsrubrik

en: Action not found.
sv_SE: Åtgärd hittades inte.

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Active Color
sv_SE: Aktiv färg

en: Active Icon
sv_SE: Aktiv ikon

en: Add %s
sv_SE: Lägg till %s

en: Add Images
sv_SE: Lägg till bilder

en: Add Item
sv_SE: Lägg till objekt

en: Add New %s
sv_SE: Lägg till ny %s

en: Add New Column
sv_SE: Lägg till ny kolumn

en: Add New Section
sv_SE: Lägg till ny sektion

en: Add Template
sv_SE: Lägg till mall

en: Add Your Custom Fonts
sv_SE: Lägg till dina anpassade typsnitt

en: Add Your Heading Text Here
sv_SE: Lägg till din rubriktext här

en: Add nofollow
sv_SE: Lägg till nofollow

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
sv_SE: Lägg till mallar och återanvänd dem överallt på din webbplats. Exportera och importera dem enkelt till ett annat projekt, för ett optimerat arbetsflöde.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
sv_SE: Lägg till din anpassade klass UTAN punkten. t.ex: min-klass

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
sv_SE: Lägg till ditt eget id UTAN hash-tecken, t ex mitt-id

en: Added
sv_SE: Tillagt

en: Additional Options
sv_SE: Ytterligare alternativ

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: After
sv_SE: Efter

en: Alert
sv_SE: Varning

en: Alignment
sv_SE: Justering

en: All
sv_SE: Alla

en: All Content
sv_SE: Allt innehåll

en: An error occurred
sv_SE: Ett fel uppstod

en: Anchor
sv_SE: Ankare

en: Animation Delay
sv_SE: Animationsfördröjning

en: Animation Duration
sv_SE: Animationslängd

en: Animation Speed
sv_SE: Animationshastighet

en: Any Video
sv_SE: Något videoklipp

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Are you sure you want to delete this template?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna mall?

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
sv_SE: Är du säker på att du vill installera om den föregående versionen?

en: Are you sure you want to remove this %s?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna %s?

en: Are you sure you want to reset this gallery?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa detta galleri?

en: Arrows
sv_SE: Pilar

en: Arrows and Dots
sv_SE: Pilar och punkter

en: Artwork
sv_SE: Konstverk

en: Ascending order
sv_SE: Stigande ordning

en: Aside
sv_SE: Notis

en: Aspect Ratio
sv_SE: Bildförhållande

en: Attachment Caption
sv_SE: Bildtext för bilaga

en: Attachment Page
sv_SE: Sida för bilaga

en: Attention: Importing may override previous settings.
sv_SE: Uppmärksamhet: Importen kan åsidosätta föregående inställningar.

en: Attention: The display settings (show/hide for mobile, tablet or desktop) will only take effect once you are on the preview or live page, and not while you're in editing mode in Elementor.
sv_SE: Obs! Visningsinställningarna (visa/dölj för mobil, surfplattform eller dator) har bara effekt när du är i förhandsgranskning eller på live-sida, och inte när du är i redigeringsläget i Elementor.

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
sv_SE: Observera: Vi kommer att TA BORT ALLT INNEHÅLL från denna sida. Är du säker på att du vill göra det?

en: Autoplay
sv_SE: Automatisk uppspelning

en: Autoplay Speed
sv_SE: Hastighet för automatisk uppspelning

en: Autosave
sv_SE: Spara automatiskt

en: Back to Library
sv_SE: Tillbaka till biblioteket

en: Back to WordPress Editor
sv_SE: Tillbaka till WordPress-redigeraren

en: Back to default
sv_SE: Tillbaka till standard

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

[ctx: Background Control]
en: Angle
sv_SE: Vinkel

[ctx: Background Control]
en: Attachment
sv_SE: Bilaga

[ctx: Background Control]
en: Auto
sv_SE: Automatisk

[ctx: Background Control]
en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
sv_SE: Andrahandsval bakgrund

[ctx: Background Control]
en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

[ctx: Background Control]
en: Background Type
sv_SE: Bakgrundstyp

[ctx: Background Control]
en: Background Video
sv_SE: Bakgrundsvideo

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
sv_SE: Botten centrerat

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
sv_SE: Botten vänster

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
sv_SE: Botten höger

[ctx: Background Control]
en: Center Center
sv_SE: Mitten centrerat

[ctx: Background Control]
en: Center Left
sv_SE: Centrerat vänster

[ctx: Background Control]
en: Center Right
sv_SE: Mitten höger

[ctx: Background Control]
en: Classic
sv_SE: Klassisk

[ctx: Background Control]
en: Color
sv_SE: Färg

[ctx: Background Control]
en: Contain
sv_SE: Inneslut

[ctx: Background Control]
en: Cover
sv_SE: Täck

[ctx: Background Control]
en: Custom
sv_SE: Anpassa

[ctx: Background Control]
en: Default
sv_SE: Standard

[ctx: Background Control]
en: Fixed
sv_SE: Fixerad

[ctx: Background Control]
en: Image
sv_SE: Bild

[ctx: Background Control]
en: Linear
sv_SE: Linjär

[ctx: Background Control]
en: Location
sv_SE: Plats

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
sv_SE: Ingen repetering

[ctx: Background Control]
en: Radial
sv_SE: Radiell

[ctx: Background Control]
en: Repeat
sv_SE: Repetera

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
sv_SE: Repetera x

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
sv_SE: Repetera y

[ctx: Background Control]
en: Scroll
sv_SE: Skroll

[ctx: Background Control]
en: Second Color
sv_SE: Sekundär färg

[ctx: Background Control]
en: Size
sv_SE: Storlek

[ctx: Background Control]
en: Top Center
sv_SE: Topp centrerat

[ctx: Background Control]
en: Top Left
sv_SE: Topp vänster

[ctx: Background Control]
en: Top Right
sv_SE: Topp höger

[ctx: Background Control]
en: Type
sv_SE: Typ

[ctx: Background Control]
en: Video Link
sv_SE: Videolänk

[ctx: Background Control]
en: Width
sv_SE: Bredd

[ctx: Background Control]
en: X Position
sv_SE: X-position

[ctx: Background Control]
en: Y Position
sv_SE: Y-position

en: Background Overlay
sv_SE: Bakgrundsöverlägg

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Become a Beta Tester
sv_SE: Bli en betatestare

en: Before
sv_SE: Före

en: Beta Tester
sv_SE: Beta-testare

en: Blend Mode
sv_SE: Blandningsläge

en: Blocks
sv_SE: Block

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blur
sv_SE: Suddighet

en: Body Style
sv_SE: Stil på Body

en: Body Text
sv_SE: Brödtext

en: Border
sv_SE: Kantlinje

en: Border Color
sv_SE: Kantfärg

[ctx: Border Control]
en: Border Type
sv_SE: Kantstil

[ctx: Border Control]
en: Color
sv_SE: Färg

[ctx: Border Control]
en: Dashed
sv_SE: Streckad

[ctx: Border Control]
en: Dotted
sv_SE: Punktad

[ctx: Border Control]
en: Double
sv_SE: Dubbel

[ctx: Border Control]
en: Groove
sv_SE: Räffla

[ctx: Border Control]
en: Width
sv_SE: Bredd

en: Border Radius
sv_SE: Kantradie

en: Border Width
sv_SE: Kantbredd

en: Bottom
sv_SE: Botten

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
sv_SE: Lådskugga

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
sv_SE: Lägg till

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
sv_SE: Kontur

en: Boxed
sv_SE: Inboxad

en: Bring to Front
sv_SE: Flytta till framsidan

en: Button
sv_SE: Knapp

en: Button ID
sv_SE: Knapp-ID

en: Buy Button
sv_SE: Köpknapp

en: By
sv_SE: Av

en: CSS Classes
sv_SE: CSS-klasser

en: CSS ID
sv_SE: CSS-ID

en: CSS Print Method
sv_SE: CSS utskriftsmetod

en: Can't Edit?
sv_SE: Kan du inte redigera?

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cannot delete this revision.
sv_SE: Kan inte ta bort denna version.

en: Cannot enable Safe Mode
sv_SE: Kan inte aktivera säkert läge

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
sv_SE: Om du markerar den här rutan inaktiveras Elementors standardfärger, och gör så att Elementor ärver färgerna från ditt tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
sv_SE: Om du markerar den här rutan inaktiveras Elementors standardtypsnitt, och gör att Elementor ärver typsnitten från ditt tema.

en: Choose File
sv_SE: Välj fil

en: Choose Image
sv_SE: Välj bild

en: Choose Mode
sv_SE: Välj läge

en: Choose Sidebar
sv_SE: Välj sidopanel

en: Choose Template
sv_SE: Välj mall

en: Choose Template Type
sv_SE: Välj malltyp

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
sv_SE: Välj en Elementor-mall JSON-fil eller ett .zip-arkiv med Elementor-mallar och lägg till dem i listan över tillgängliga mallar i ditt bibliotek.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
sv_SE: Välj mellan lägena ”Kommer snart” (returnerar HTTP-kod 200) eller ”Underhåll” (returnerar HTTP-kod 503).

en: Choose which colors appear in the editor's color picker. This makes accessing the colors you chose for the site much easier.
sv_SE: Välj vilka färger som finns i redigerarens färgväljare. Detta gör det mycket enklare att komma åt de färger du valde för webbplatsen.

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
sv_SE: Klicka på knappen redigera för att ändra denna text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: Click here
sv_SE: Klicka här

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Color
sv_SE: Färg

en: Color Palette
sv_SE: Färgpalett

en: Color Palettes
sv_SE: Färgpaletter

en: Color Picker
sv_SE: Färgväljare

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: Column Position
sv_SE: Kolumnposition

en: Column Width
sv_SE: Kolumnbredd

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Columns Gap
sv_SE: Kolumnmellanrum

en: Coming Soon
sv_SE: Kommer snart

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
sv_SE: Kommer Snart returnerar HTTP 200-kod, vilket innebär att webbplatsen är redo att bli indexerad.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Congrats!
sv_SE: Grattis!

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connect to Elementor
sv_SE: Anslut till Elementor

en: Connected Successfully.
sv_SE: Ansluten utan problem.

en: Connected to Elementor as %s
sv_SE: Ansluten till Elementor som %s

en: Connection Lost
sv_SE: Anslutning förlorad

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content Position
sv_SE: Innehållsposition

en: Content Width
sv_SE: Innehållsbredd

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Continue reading
sv_SE: Fortsätt läsa

en: Continue reading %s
sv_SE: Fortsätt läsa %s

en: Controls Color
sv_SE: Kontrollerar färg

en: Cool Number
sv_SE: Coolt nummer

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy & Paste Info
sv_SE: Kopiera och klistra in information

en: Copy All Content
sv_SE: Kopiera allt innehåll

en: Copy Style
sv_SE: Kopiera stil

en: Counter
sv_SE: Räknare

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create New Page
sv_SE: Skapa ny sida

en: Create New Post
sv_SE: Skapa nytt inlägg

en: Create Template
sv_SE: Skapa mall

en: Create Your First %s
sv_SE: Skapa din första %s

en: Create Your First Page
sv_SE: Skapa din första sida

en: Create Your First Post
sv_SE: Skapa ditt första inlägg

en: Created By
sv_SE: Skapad av

en: Creation Date
sv_SE: Skapat datum

en: Current
sv_SE: Nuvarande

en: Current Version
sv_SE: Nuvarande version

en: Current Video Channel
sv_SE: Nuvarande videokanal

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
sv_SE: Med anpassad CSS kan du lägga till CSS-kod till vilken widget som helst och se den återges live direkt i redigeraren.

en: Custom Caption
sv_SE: Anpassad bildtext

en: Custom Fonts
sv_SE: Anpassade typsnitt

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
sv_SE: Anpassade typsnitt låter dig lägga till typsnitt från din egen server och använda dem i dina Elementor-projekt för att skapa ett unikt varumärke.

en: Custom Positioning
sv_SE: Anpassad positionering

en: Custom URL
sv_SE: Anpassad URL

en: Custom Width
sv_SE: Anpassad bredd

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
sv_SE: Anpassad positionering anses inte som bästa praxis för responsiv webbdesign och ska inte användas för ofta.

en: Customizer
sv_SE: Anpassare

en: Danger
sv_SE: Fara

en: Dashboard
sv_SE: Adminpanel

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
sv_SE: j M

en: Dashboard Settings
sv_SE: Adminpanel-inställningar

en: Dashed
sv_SE: Streckad

en: Debug Bar
sv_SE: Felsökningsfält

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
sv_SE: Felsökningsfältet lägger till en adminfältmeny som listar alla mallar som används på den sida som visas.

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Colors
sv_SE: Standardfärger

en: Default Fonts
sv_SE: Standardtypsnitt

en: Default Generic Fonts
sv_SE: Standardtypsnitt

en: Default Page Template from your theme
sv_SE: Standardsidmall från ditt tema

en: Default Preview
sv_SE: Förhandsgranskning för standardläge

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete %s
sv_SE: Ta bort %s

en: Delete All Content
sv_SE: Ta bort allt innehåll

en: Delete Template
sv_SE: Ta bort mall

en: Descending order
sv_SE: Fallande ordning

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Desktop
sv_SE: Stationär dator

en: Direction
sv_SE: Riktning

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable Default Colors
sv_SE: Inaktivera standardfärger

en: Disable Default Fonts
sv_SE: Inaktivera standardtypsnitt

en: Disable Safe Mode
sv_SE: Inaktivera säkert läge

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Discard
sv_SE: Kasta bort

en: Disconnect
sv_SE: Koppla från

en: Disconnected Successfully.
sv_SE: Frånkopplad utan problem.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Dismiss Button
sv_SE: Avvisa knapp

en: Dismiss alert
sv_SE: Avfärda varning

en: Display
sv_SE: Visa

en: Display Percentage
sv_SE: Visa procent

en: Divider
sv_SE: Avdelare

en: Do you want to also import the document settings of the template?
sv_SE: Vill du även importera dokumentinställningarna för mallen?

en: Docs & FAQs
sv_SE: Dokumentation och vanliga frågor

en: Document
sv_SE: Dokument

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Dots
sv_SE: Punkter

en: Dotted
sv_SE: Punktad

en: Double
sv_SE: Dubbel

en: Download Button
sv_SE: Nedladdningsknapp

en: Download System Info
sv_SE: Ladda ner systeminformation

en: Draft saved on %1$s by %2$s
sv_SE: Utkast sparat %1$s av %2$s

en: Drag & Drop
sv_SE: Dra och släpp

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
sv_SE: Drag och släpp din .JSON- eller .zip-mallfil

en: Drag widget here
sv_SE: Dra widget hit

en: Drop Cap
sv_SE: Begynnelsebokstav

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate %s
sv_SE: Duplicera %s

en: Dynamic
sv_SE: Dynamisk

en: Easy Navigation is Here!
sv_SE: Enkel navigering är här!

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

en: Edit Draft
sv_SE: Redigera utkast

en: Edit Published
sv_SE: Redigera publicerad

en: Edit Template
sv_SE: Redigera mall

en: Edit with Elementor
sv_SE: Redigera med Elementor

en: Edited
sv_SE: Redigerad

en: Editing Handles
sv_SE: Redigeringshandtag

en: Editing Started
sv_SE: Redigering startad

en: Editor successfully loaded?
sv_SE: Laddades redigeraren utan problem?

en: Effect
sv_SE: Effekt

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
sv_SE: Elementor 2.5 introducerar viktiga ändringar i layouten med hjälp av CSS Flexbox. Dina befintliga sidor kan ha påverkats. Granska din sida innan den publiceras.

en: Elementor Debugger
sv_SE: Elementor-felsökare

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
sv_SE: Elementor-biblioteket uppdateras automatiskt dagligen. Du kan också uppdatera manuellt genom att klicka på synkroniseringsknappen.

en: Elementor Overview
sv_SE: Elementor översikt

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
sv_SE: Sidrubriken kan döljas i Elementor. Detta fungerar för teman som har ”h1.entry-title” -väljare. Om ditt temas väljare är annorlunda, ange det ovan.

en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
sv_SE: Elementor kräver PHP-version %s+. tillägget KÖRS INTE för närvarande.

en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
sv_SE: Elementor kräver WordPress version %s+. Eftersom du använder en tidigare version KÖRS INTE tillägget för närvarande.

en: Elements
sv_SE: Element

en: Empty
sv_SE: Tom

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable In Editor
sv_SE: Aktivera i redigeraren

en: Enable Safe Mode
sv_SE: Aktivera säkert läge

en: End
sv_SE: Slut

en: End Time
sv_SE: Sluttid

en: Ending Number
sv_SE: Sista nummer

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
sv_SE: Uppskattar du %1$s? Lämna gärna %2$s i betyg. Vi uppskattar verkligen ditt stöd!

en: Enter Template Name
sv_SE: Ange mallnamn

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
sv_SE: Ange föräldraelementväljare till vilken sträckta sektioner ska passa till (t.ex. #primary / .wrapper / main etc). Lämna blankt för att passa till sidbredd.

en: Enter template name (optional)
sv_SE: Ange mallnamn (valfritt)

en: Enter your URL
sv_SE: Ange din URL

en: Enter your code
sv_SE: Ange din kod

en: Enter your description
sv_SE: Ange din beskrivning

en: Enter your image caption
sv_SE: Ange din bildbeskrivning

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
sv_SE: Ange dina gamla och nya webbadresser till din WordPress-installation, för att uppdatera alla Elementor-data (Relevant för domänöverföringar eller flytt till ”HTTPS”).

en: Enter your shortcode
sv_SE: Ange din kortkod

en: Enter your title
sv_SE: Ange din rubrik

en: Entrance Animation
sv_SE: Ingångsanimation

en: Every %d Minutes
sv_SE: Var %d:e minut

en: Every %d minutes
sv_SE: Var %d:e minut

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Exclude Roles
sv_SE: Exkludera roller

en: Exit To Dashboard
sv_SE: Tillbaka till adminpanelen

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
sv_SE: Upplever ett problem med Elementor version %s? Återställ till en tidigare version innan problemet dök upp.

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export Template
sv_SE: Exportera mall

en: Extended
sv_SE: Utökad

en: External File
sv_SE: Extern fil

en: External URL
sv_SE: Extern URL

en: Extra Large
sv_SE: Extra stor

en: Extra Small
sv_SE: Extra liten

en: Fade
sv_SE: Tona

en: Fallback
sv_SE: Reserv

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: Favorite
sv_SE: Favorit

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

[ctx: Filter Control]
en: Blur
sv_SE: Suddighet

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
sv_SE: Ljusstyrka

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
sv_SE: CSS-filter

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
sv_SE: Kontrast

[ctx: Filter Control]
en: Hue
sv_SE: Nyans

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
sv_SE: Mättnad

en: Finder
sv_SE: Sökare

en: Fit To Screen
sv_SE: Anpassa till skärm

en: Fixed
sv_SE: Fixerad

en: Flip
sv_SE: Spegelvänd

en: For Example: About
sv_SE: Till exempel: Om

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
sv_SE: För felsökning av konfigurationskonflikter på servern.

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Framed
sv_SE: Inramad

en: Full Width
sv_SE: Fullbredd

en: Future
sv_SE: Framtid

en: Gap
sv_SE: Mellanrum

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Get Help
sv_SE: Skaffa hjälp

en: Get Popup Builder
sv_SE: Skaffa Popup Builder

en: Get Theme Builder
sv_SE: Skaffa Theme Builder

en: Get more with Elementor Pro
sv_SE: Gör mer med Elementor Pro

en: Get the Full Guide
sv_SE: Skaffa den fullständiga guiden

en: Getting Started
sv_SE: Komma igång

en: Global Settings
sv_SE: Globala inställningar

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go Pro
sv_SE: Skaffa Pro

en: Go To
sv_SE: Gå till

en: Got It
sv_SE: Jag fattar

en: HTML Code
sv_SE: HTML-kod

en: HTML Tag
sv_SE: HTML-tagg

en: Happy To Help
sv_SE: Glad att hjälpa

en: Have a look
sv_SE: Ta en titt

en: Haven’t Saved Templates Yet?
sv_SE: Har du inte sparat dina mallar ännu?

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
sv_SE: Har du problem att ladda Elementor? Aktivera säkert läge för att felsöka.

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Heading Color
sv_SE: Rubrikfärg

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide Notification
sv_SE: Dölj notisen

en: Hide On Desktop
sv_SE: Dölj på stationär dator

en: Hide On Mobile
sv_SE: Dölj på mobil

en: Hide On Tablet
sv_SE: Dölj på läsplatta

en: Hide Panel
sv_SE: Dölj panel

en: Hide Title
sv_SE: Dölj rubrik

en: History
sv_SE: Historik

en: Homepage
sv_SE: Startsida

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: Horizontal Align
sv_SE: Horisontell justering

en: Horizontal Orientation
sv_SE: Horisontell orientering

en: Hover
sv_SE: Hovra

en: Hover Animation
sv_SE: Hovringsanimation

en: Hurray! Your %s is live.
sv_SE: Hurra! Din %s är live.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
sv_SE: Jag är en beskrivning. Klicka på redigeringsknappen för att ändra denna text.

en: I couldn't get the plugin to work
sv_SE: Jag kunde inte få tillägget att fungera

en: I found a better plugin
sv_SE: Jag hittade ett bättre tillägg

en: I have Elementor Pro
sv_SE: Jag har Elementor Pro

en: I no longer need the plugin
sv_SE: Jag behöver inte längre det här tillägget

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon Box
sv_SE: Ikonlåda

en: Icon Hover
sv_SE: Ikonhovring

en: Icon List
sv_SE: Ikonlista

en: Icon Position
sv_SE: Ikonposition

en: Icon Spacing
sv_SE: Ikonmellanrum

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
sv_SE: Om du har tid, vänligen berätta varför du inaktiverar Elementor:

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Box
sv_SE: Bildlåda

en: Image Carousel
sv_SE: Bildkarusell

en: Image Gallery
sv_SE: Bildgalleri

en: Image Lightbox
sv_SE: Bild-lightbox

en: Image Overlay
sv_SE: Bildöverlägg

en: Image Position
sv_SE: Bildposition

en: Image Size
sv_SE: Bildstorlek

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
sv_SE: Anpassad

[ctx: Image Size Control]
en: Full
sv_SE: Fullstor

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
sv_SE: Bilddimensioner

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
sv_SE: Bildstorlek

en: Image Spacing
sv_SE: Bildmellanrum

en: Image Stretch
sv_SE: Bildsträckning

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Import Document Settings
sv_SE: Importera dokumentinställningar

en: Import Now
sv_SE: Importera nu

en: Import Template
sv_SE: Importera mall

en: Import Template to Your Library
sv_SE: Importera mall till ditt bibliotek

en: Import Templates
sv_SE: Importera mallar

en: Improve Elementor
sv_SE: Förbättra Elementor

en: Infinite Loop
sv_SE: Oändlig loopning

en: Info
sv_SE: Information

en: Inner Section
sv_SE: Inre sektion

en: Inner Text
sv_SE: Inre text

en: Inner Text Color
sv_SE: Inre textfärg

en: Insert
sv_SE: Infoga

en: Insert Media
sv_SE: Infoga media

en: Inside
sv_SE: Insida

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

en: Internal Embedding
sv_SE: Intern inbäddning

en: Intro Byline
sv_SE: Introduktionsbyline

en: Intro Portrait
sv_SE: Introduktionsporträtt

en: Intro Title
sv_SE: Introduktionsrubrik

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
sv_SE: Ogiltig data: Mall-ID kan inte vara samma som den nuvarande redigerade mallen. Välj en annan.

en: Invert
sv_SE: Invertera

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
sv_SE: Det verkar som inläggshistorik-funktionen är otillgänglig för din webbplats.

en: It's a temporary deactivation
sv_SE: Det är en tillfälliga inaktivering

en: Justified
sv_SE: Justerad

en: Keep Editing
sv_SE: Fortsätt redigera

en: Keyboard Shortcuts
sv_SE: Tangentbordsgenvägar

en: Knowledge Base
sv_SE: Kunskapbas

en: Large
sv_SE: Stor

en: Last edited on %1$s by %2$s
sv_SE: Senast redigerad %1$s av %2$s

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
sv_SE: Lär dig mer om <a target="_blank" href="%s">WordPress-versioner</a>

en: Learn more.
sv_SE: Lär dig mer.

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left Border Width
sv_SE: Kantbredd vänster

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Like Button
sv_SE: Gilla-knapp

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Link Hover Color
sv_SE: Länkhovringsfärg

en: Link Options
sv_SE: Länkalternativ

en: Link values together
sv_SE: Länka samman värden

en: List
sv_SE: Lista

en: List Item
sv_SE: Listobjekt

en: List Item #1
sv_SE: Listobjekt #1

en: List Item #2
sv_SE: Listobjekt #2

en: List Item #3
sv_SE: Listobjekt #3

en: Loading
sv_SE: Laddar in

en: Local
sv_SE: Lokal

en: Location
sv_SE: Plats

en: Logged In
sv_SE: Inloggad

en: Logo
sv_SE: Logga

en: Loop
sv_SE: Loopning

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our anonymous plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
sv_SE: Gillar du att använda Elementor? Hjälp oss utveckla tillägget genom att skicka anonym användningsdata och automatiska uppdateringar. Vi lovar att ingen känslig data samlas in.

en: Maintenance
sv_SE: Underhåll

en: Maintenance Mode
sv_SE: Underhållsläge

en: Maintenance Mode ON
sv_SE: Underhållsläge PÅ

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
sv_SE: Underhållsläge returnerar HTTP 503-kod, så sökmotorer kan komma tillbaka en kort stund senare. Det rekommenderas att inte använda det här läget i mer än ett par dagar.

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
sv_SE: Hantera vad dina användare kan redigera i Elementor

en: Map
sv_SE: Karta

en: Margin
sv_SE: Marginal

en: Max Width
sv_SE: Maxbredd

en: Media File
sv_SE: Mediafil

en: Medium
sv_SE: Mellan

en: Meet Our Custom CSS
sv_SE: Möt vår anpassade CSS

en: Meet Our Global Widget
sv_SE: Möt vår globala widget

en: Meet Right Click
sv_SE: Möt Högerklick

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Menu Anchor
sv_SE: Menyankare

en: Menus
sv_SE: Menyer

en: Middle
sv_SE: Mitten

en: Min Height
sv_SE: Min. höjd

en: Minimum Height
sv_SE: Minimumhöjd

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Mobile Breakpoint
sv_SE: Brytpunkt för mobil

en: Modest Branding
sv_SE: Försiktig varumärkning

en: More Palettes
sv_SE: Fler paletter

en: More Structures
sv_SE: Fler strukturer

en: More actions
sv_SE: Fler åtgärder

en: Motion Effects
sv_SE: Rörelseeffekter

en: Moved
sv_SE: Flyttad

en: Mute
sv_SE: Tysta

en: My Favorites
sv_SE: Mina favoriter

en: My Skill
sv_SE: Mina färdigheter

en: My Templates
sv_SE: Mina mallar

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name your template
sv_SE: Namnge din mall

en: Narrow
sv_SE: Smal

en: Navigation Width
sv_SE: Navigationsbredd

en: New
sv_SE: Ny

en: New Template
sv_SE: Ny mall

en: News & Updates
sv_SE: Nyheter och uppdateringar

en: No
sv_SE: Nej

en: No Favorite Templates
sv_SE: Inga favoritmallar

en: No Gap
sv_SE: Inga mellanrum

en: No History Yet
sv_SE: Ingen historik ännu

en: No Images Selected
sv_SE: Inga bilder valda

en: No Results Found
sv_SE: Inga resultat hittades

en: No Revisions Saved Yet
sv_SE: Inga versioner sparade än

en: No access to editor
sv_SE: Ingen åtkomst till redigerare

en: No header, no footer, just Elementor
sv_SE: Inget sidhuvud, ingen sidfot, bara Elementor

en: No sidebars were found
sv_SE: Inga sidopaneler hittades

en: No thanks
sv_SE: Nej tack

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not Supported
sv_SE: Stöds inte

en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
sv_SE: Fungerar det inte? Du kan använda en annan selektor för titeln i <a href="%s" target="_blank">sidoinställningarna</a>.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
sv_SE: Obs: Bilaga fixerad fungerar endast på stationär dator.

en: Note: Flexbox Changes
sv_SE: Obs: Flexbox ändras

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
sv_SE: Obs! ID-länken accepterar ENDAST dessa tecken: %s

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
sv_SE: Observera: Följande färger kommer inte att fungera om standardfärger är aktiverade.

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
sv_SE: Obs! Denna widget påverkar bara teman som använder ”%s” i arkivsidorna.

en: Now you can access all editing actions using right click.
sv_SE: Nu kan du komma åt alla redigeringsåtgärder med högerklick.

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Number Prefix
sv_SE: Nummer-prefix

en: Number Suffix
sv_SE: Nummer-ändelse

en: Off
sv_SE: Av

en: Official Color
sv_SE: Officiella färger

en: Offset
sv_SE: Förskjutning

en: On
sv_SE: På

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
sv_SE: När du fyller din sida med innehåll kommer detta fönster att ge dig en överblick över alla sidelement. På så sätt kan du enkelt flytta runt någon sektion, kolumn eller widget.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
sv_SE: När du har börjat arbeta kan du göra om/ångra någon åtgärd du gör i redigeraren.

en: Opacity
sv_SE: Genomskinlighet

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
sv_SE: Öppna alla bildlänkar i ett lightbox-popupfönster. Lightboxfönstret kommer automatiskt fungera på alla länkar som leder till en bildfil.

en: Open in new window
sv_SE: Öppna i nytt fönster

en: Opt-in to our anonymous plugin data collection and to updates. We guarantee no sensitive data is collected.
sv_SE: Valfritt: Låt tillägget samla in användningsdata anonymt. Vi lovar att ingen känslig data samlas in.

en: Order By
sv_SE: Sortera efter

en: Other
sv_SE: Annat

en: Outline
sv_SE: Markera ytterkanter

en: Outside
sv_SE: Utsida

en: Overflow
sv_SE: Överspill

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page Layout
sv_SE: Sidlayout

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
sv_SE: Elementor kanvas

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
sv_SE: Elementor fullbredd

en: Page Title Selector
sv_SE: Sidrubriksväljare

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Paste Style
sv_SE: Inklistringsutseende

en: Paste URL or type
sv_SE: Klistra in URL eller skriv

en: Pause on Hover
sv_SE: Pausa vid hovring

en: Percentage
sv_SE: procentandel

en: Play Counts
sv_SE: Antal spelningar

en: Play Icon
sv_SE: Spela-ikon

en: Play Video
sv_SE: Spela videoklipp

en: Player Controls
sv_SE: Spelningskontroller

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
sv_SE: OBS: Vi rekommenderar inte att uppdatera till en betaversion på en produktionswebbplats.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
sv_SE: Se till att ID-numret är unikt och inte används någon annanstans på sidan som detta formulär visas. Detta fält tillåter <code>A-z 0-9</code> och understrykningstecken utan mellanslag.

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
sv_SE: Se till att din sökning är rättstavad eller använd andra ord.

en: Please note that you are switching to WordPress default editor. Your current layout, design and content might break.
sv_SE: Observera att du byter till WordPress standardredigerare. Din nuvarande layout, design och innehåll kan förstöras.

en: Please note!
sv_SE: Obs!

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please <a href="%s" target="_blank">read more</a> about this issue.
sv_SE: Obs! Vi kunde inte inaktivera alla dina tillägg i säkert läge. Vänligen <a href="%s" target="_blank">läs mer</a> om detta problem.

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
sv_SE: Obs: Alla osparade ändringar kommer att förloras.

en: Please share the reason
sv_SE: Vänligen dela anledningen

en: Please share which plugin
sv_SE: Vänligen dela vilket tillägg

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Popular
sv_SE: Populär

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
sv_SE: Popup Builder låter dig dra nytta av alla fantastiska funktioner i Elementor, så att du kan bygga vackra och mycket anpassningsbara popups. Skaffa pro och börja designa dina popups idag.

en: Post Types
sv_SE: Inläggstyper

en: Post not found.
sv_SE: Inlägg hittades inte.

en: Poster
sv_SE: Affisch

en: Prevent Scroll
sv_SE: Förhindra skrollning

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Preview Changes
sv_SE: Förhandsgranska ändringar

en: Preview for %s
sv_SE: Förhandsgranska för %s

en: Primary
sv_SE: Primär

en: Primary Color
sv_SE: Primär färg

en: Primary Headline
sv_SE: Primär rubrik

en: Privacy Mode
sv_SE: Integritetsläge

en: Proceed Anyway
sv_SE: Fortsätt ändå

en: Progress Bar
sv_SE: Förloppsindikator

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Published
sv_SE: Publicerad

en: Quick Feedback
sv_SE: Snabb feedback

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Random
sv_SE: Slumpad

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Rating Scale
sv_SE: Betygsskala

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: Read More Text
sv_SE: ”Läs mer”-text

en: Recently Edited
sv_SE: Nyligen redigerad

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: Regenerate CSS
sv_SE: Återskapa CSS

en: Regenerate Files
sv_SE: Återskapa filer

en: Reinstall v%s
sv_SE: Installera om v%s

en: Reload Page
sv_SE: Ladda om sida

en: Remote
sv_SE: Fjärr

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove %s
sv_SE: Ta bort %s

en: Removed
sv_SE: Borttagen

en: Replace URL
sv_SE: Ersätt URL

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset Gallery
sv_SE: Återställ galleri

en: Reset Structure
sv_SE: Återställ struktur

en: Reset Style
sv_SE: Återställ stil

en: Responsive
sv_SE: Responsiv

en: Responsive Mode
sv_SE: Responsivt läge

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore Auto Saved Data
sv_SE: Återställ automatisk sparad data

en: Reverse Columns
sv_SE: Omvänd kolumner

en: Revision
sv_SE: Version

en: Revision History
sv_SE: Versionshistorik

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
sv_SE: Med versionshistorik kan du spara dina tidigare versioner av ditt arbete och återställa dem när som helst.

en: Revisions
sv_SE: Versioner

en: Right
sv_SE: Höger

en: Role Excluded
sv_SE: Roll exkluderad

en: Role Manager
sv_SE: Rollhanterare

en: Roles
sv_SE: Roller

en: Rollback Version
sv_SE: Återställningsversion

en: Rollback to Previous Version
sv_SE: Återgå till föregående version

en: Rotate
sv_SE: Rotera

en: Rounded
sv_SE: Rundade

en: Safe Mode
sv_SE: Säkert läge

en: Safe Mode ON
sv_SE: Säkert läge PÅ

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
sv_SE: Säkert läge gör att du kan felsöka problem genom att bara ladda redigeraren utan att ladda in temat eller något annat tillägg.

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save Draft
sv_SE: Spara utkast

en: Save Options
sv_SE: Spara alternativ

en: Save Your %s to Library
sv_SE: Spara din %s till biblioteket

en: Save as Template
sv_SE: Spara som mall

en: Save as a Global
sv_SE: Spara som en global

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: Saved Templates
sv_SE: Sparade mallar

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
sv_SE: Spara har inaktiverats tills du är ansluten igen.

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Templates:
sv_SE: Sök mallar:

en: Search Widget...
sv_SE: Sök widget…

en: Search Widget:
sv_SE: Sök widget:

en: Secondary
sv_SE: Sekundär

en: Secondary Color
sv_SE: Sekundär färg

en: Secondary Headline
sv_SE: Sekundär rubrik

en: Section
sv_SE: Sektion

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select File
sv_SE: Välj fil

en: Select Icon
sv_SE: Välj ikon

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
sv_SE: Välj en eller gå vidare och <a target="_blank" href="%s">skapa en</a> nu.

en: Select the type of template you want to work on
sv_SE: Välj vilken typ av mall du vill arbeta på

en: Select your Structure
sv_SE: Välj din struktur

en: Self Hosted
sv_SE: Lokal server

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Server Error
sv_SE: Serverfel

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
sv_SE: Välj hur många bilder som ska rullas fram i bildspelet per svep.

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
sv_SE: Sätt hela din webbplats på UNDERHÅLLSLÄGE, vilket innebär att webbplatsen är tillfälligt offline för underhåll, eller sätt den på KOMMER SNART-läge, vilket innebär att webbplatsen är offline tills den är klar att lanseras.

en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
sv_SE: Ställer in brytpunkten mellan stationär dator och läsplatts-enheter. Under denna brytpunkt kommer layout för läsplatta att visas (Standard: %dpx).

en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
sv_SE: Ställer in brytpunkten mellan läsplatta och mobila enheter. Under denna brytpunkt kommer mobillayout att visas (Standard: %dpx).

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
sv_SE: Ställer in standardutrymmet mellan widgetar (Standard: 20)

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
sv_SE: Ställer in standardbredden för innehållsområdet (Standard: 1140)

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Shape
sv_SE: Form

en: Shape Divider
sv_SE: Figurdelare

[ctx: Shapes]
en: Arrow
sv_SE: Pil

[ctx: Shapes]
en: Book
sv_SE: Bok

[ctx: Shapes]
en: Clouds
sv_SE: Moln

[ctx: Shapes]
en: Curve
sv_SE: Båge

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
sv_SE: Båge asymmetrisk

[ctx: Shapes]
en: Drops
sv_SE: Droppar

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
sv_SE: Öka opacitet

[ctx: Shapes]
en: Mountains
sv_SE: Berg

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
sv_SE: Pyramider

[ctx: Shapes]
en: Split
sv_SE: Dela

[ctx: Shapes]
en: Tilt
sv_SE: Luta

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
sv_SE: Minska opaciteten

[ctx: Shapes]
en: Triangle
sv_SE: Triangel

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
sv_SE: Triangel asymmetrisk

[ctx: Shapes]
en: Waves
sv_SE: Vågor

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
sv_SE: Vågborste

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
sv_SE: Vågmönster

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
sv_SE: Sicksack

en: Share Button
sv_SE: Delningsknapp

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show / Hide Panel
sv_SE: Visa/dölj panel

en: Show Panel
sv_SE: Visa panel

en: Show editing handles when hovering over the element edit button
sv_SE: Visa redigeringshantering när musen förs över elementets redigeringsknapp

en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

en: Single
sv_SE: Singel

en: Site
sv_SE: Webbplats

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Skin
sv_SE: Skal

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: Skip & Deactivate
sv_SE: Hoppa över och inaktivera

en: Slide
sv_SE: Bild

en: Slides to Scroll
sv_SE: Bilder att skrolla genom

en: Slides to Show
sv_SE: Bilder att visa

en: Slow
sv_SE: Långsam

en: Small
sv_SE: Liten

en: Social Icons
sv_SE: Sociala ikoner

en: Something went wrong.
sv_SE: Något gick fel.

en: Soon
sv_SE: Snart

en: Sorry, the content area was not found in your page.
sv_SE: Tyvärr, innehållsområdet hittades inte på din sida.

en: Source
sv_SE: Källa

en: Space
sv_SE: Mellanrum

en: Space Around
sv_SE: Utrymme runt

en: Space Between
sv_SE: Avstånd mellan

en: Space Between Widgets
sv_SE: Utrymmet mellan widgetar

en: Space Evenly
sv_SE: Utrymme jämnt

en: Spacer
sv_SE: Mellanrum

en: Spacing
sv_SE: Mellanrum

en: Specify a start time (in seconds)
sv_SE: Specifiera en starttid (i sekunder)

en: Specify an end time (in seconds)
sv_SE: Ange en sluttid (i sekunder)

en: Spread
sv_SE: Spridning

en: Square
sv_SE: Fyrkant

en: Stacked
sv_SE: Staplade

en: Star Rating
sv_SE: Stjärnbetyg

en: Stars
sv_SE: Stjärnor

en: Start Time
sv_SE: Starttid

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
sv_SE: Börja designa din sida och du kommer att kunna se hela versionshistoriken här.

en: Starting Number
sv_SE: Första nummer

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
sv_SE: Håll ögonen öppna! Mer grymma mallar kommer inom kort.

en: Still experiencing issues?
sv_SE: Upplever du fortfarande problem?

en: Stretch
sv_SE: Sträck ut

en: Stretch Section
sv_SE: Sträck sektion

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
sv_SE: Sträck sektionen till hela sidans bredd med JS.

en: Stretched Section Fit To
sv_SE: Sträckt sektion för att passa

en: Structure
sv_SE: Struktur

en: Style
sv_SE: Stil

en: Style Pasted
sv_SE: Stil infogad

en: Style Reset
sv_SE: Stilåterställning

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
sv_SE: Stilpaketen i Elementor är sparade i CSS-filer i uppladdningskatalogen. Återskapa dessa filer enligt de senaste inställningarna.

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Submit & Deactivate
sv_SE: Skicka och inaktivera

en: Success
sv_SE: Succé

en: Suggested Videos
sv_SE: Föreslagna videoklipp

en: Super Admin
sv_SE: Superadmin

en: Sure! I'd love to help
sv_SE: Självklart! Jag vill hjälpa till

en: Switch Editor Loader Method
sv_SE: Byt laddningsmetod för redigeraren

en: Switch to Revisions tab for older versions
sv_SE: Byt till versionsfliken för äldre versioner

en: Sync Library
sv_SE: Synkronisera bibliotek

en: System Info
sv_SE: Systeminformation

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
sv_SE: Om du vill ändra ditt temas källkod, rekommenderar vi att du använder ett <a href="%s">barntema</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
sv_SE: Vi rekommenderar att du ställer in minnet till minst %1$s. För mer information läs om <a href="%2$s">hur du ökar minnet som är allokerat till PHP</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
sv_SE: Vi rekommenderar att du använder PHP 5.4 eller högre

en: Tab #1
sv_SE: Flik #1

en: Tab #2
sv_SE: Flik #2

en: Tab Content
sv_SE: Flikens innehåll

en: Tab Title
sv_SE: Flikens rubrik

en: Tablet
sv_SE: Läsplatta

en: Tablet Breakpoint
sv_SE: Brytpunkt för läsplatta

en: Tabs
sv_SE: Flikar

en: Tabs Items
sv_SE: Flikobjekt

en: Take Over
sv_SE: Ta över

en: Template
sv_SE: Mall

en: Template Library
sv_SE: Mallbibliotek

[ctx: Template Library]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
sv_SE: Lägg till ny mall

[ctx: Template Library]
en: All Categories
sv_SE: Alla kategorier

[ctx: Template Library]
en: All Templates
sv_SE: Alla mallar

[ctx: Template Library]
en: Categories
sv_SE: Kategorier

[ctx: Template Library]
en: Category
sv_SE: Kategori

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
sv_SE: Redigera mall

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
sv_SE: Filtrera efter kategori

[ctx: Template Library]
en: My Templates
sv_SE: Mina mallar

[ctx: Template Library]
en: New Template
sv_SE: Ny mall

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
sv_SE: Inga mallar hittades

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
sv_SE: Inga mallar hittades i papperskorg

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
sv_SE: Sparade mallar

[ctx: Template Library]
en: Search Template
sv_SE: Sök mallar

[ctx: Template Library]
en: Template
sv_SE: Mall

[ctx: Template Library]
en: Templates
sv_SE: Mallar

[ctx: Template Library]
en: Type
sv_SE: Typ

[ctx: Template Library]
en: View Template
sv_SE: Visa mall

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
sv_SE: Mallar hjälper dig att <span> arbeta effektivt</span>

en: Testimonial
sv_SE: Omdöme

en: Text Align
sv_SE: Textjustering

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Text Editor
sv_SE: Textredigerare

en: Text Indent
sv_SE: Textindrag

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
sv_SE: Skugga

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
sv_SE: Textskugga

en: The ID of Menu Anchor.
sv_SE: ID på menyankare.

en: The `from` and `to` URL's must be different
sv_SE: Webbadresserna ”från” och ”till” måste vara olika

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
sv_SE: Webbadresserna ”från” och ”till” måste vara giltiga webbadresser

en: The following error(s) occurred while processing the request:
sv_SE: Följande fel uppstod när din begäran bearbetades:

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
sv_SE: Problemet berodde troligen på ett av dina tillägg eller tema.

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
sv_SE: Listan av typsnitt används om det valda typsnittet inte är tillgängligt.

en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
sv_SE: Den mest avancerade sidbyggaren i front-end med ”drag-och-släpp”-funktion. Skapa webbplatser med hög kvalitet på nolltid. Alla mallar, alla sidor, alla typer av design.

en: The preview could not be loaded
sv_SE: Förhandsgranskningen kunde inte laddas

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
sv_SE: Servern har inte ImageMagick eller GD installerad och/eller aktiverad! Några av dessa bibliotek krävs för att WordPress ska kunna ändra storlek på bilder. Kontakta din serveradministratör för att aktivera detta innan du fortsätter.

en: Theme Builder is the industry leading all-in-one solution that lets you customize every part of your WordPress theme visually: Header, Footer, Single, Archive & WooCommerce.
sv_SE: Theme Builder är ett branschledande allt-i-ett-lösning som låter dig anpassa alla delar av ditt WordPress-tema visuellt. Sidhuvud, sidfot, arkiv och WooCommerce.

en: Theme Templates
sv_SE: Temamallar

en: Themes
sv_SE: Teman

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
sv_SE: En ny version av Elementor Page Builder finns tillgänglig. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Visa detaljer för version %3$s</a> eller <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">uppdatera nu</a>.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
sv_SE: Det finns en automatiskt sparad version av det här inlägget som är nyare än versionen nedan. Du kan återställa den sparade datan från versionspanelen

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
sv_SE: Detta ID kommer att vara det CSS-ID du måste använda på din egen sida, utan #.

en: This cover image will replace the background video on mobile and tablet devices.
sv_SE: Den här omslagsbilden ersätter bakgrundsvideon på mobil- och surfplattor.

en: This feature is only available on Elementor Pro.
sv_SE: Denna funktion är endast tillgänglig med Elementor Pro.

en: This is an Alert
sv_SE: Detta är en varning

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
sv_SE: Detta är bara ett utkast. Lek runt och när du är klar &ndash; klicka på uppdatera.

en: This is the heading
sv_SE: Detta är rubriken

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
sv_SE: Det är här dina mallar ska vara. Designa dem. Spara dem. Återanvänd dem.

en: This tag has no settings.
sv_SE: Denna etikett har inga inställningar.

en: This template includes the header, full-width content and footer
sv_SE: Denna mall inkluderar sidhuvud, innehåll i fullbredd och sidfot

en: Thousand Separator
sv_SE: Tusentalsavgränsare

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Title & Description
sv_SE: Rubrik och beskrivning

en: Title HTML Tag
sv_SE: Rubrik HTML-tagg

en: Title Style
sv_SE: Rubrikstil

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
sv_SE: För att aktivera underhållsläge måste du ange en mall för sidan till underhållsläget.

en: Toggle
sv_SE: Slå på/av

en: Toggle #1
sv_SE: Slå på/av #1

en: Toggle #2
sv_SE: Slå på/av #2

en: Toggle Content
sv_SE: Slå på/av innehåll

en: Toggle Items
sv_SE: Slå på/av objekt

en: Toggle Title
sv_SE: Slå på/av rubrik

en: Token Expired.
sv_SE: Token utgången.

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Top
sv_SE: Topp

en: Transition Duration
sv_SE: Övergångens varaktighet

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or E-Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
sv_SE: Slå på Beta-testare för att meddelas när en ny beta-version av Elementor eller E-Pro är tillgänglig. Beta-versionen kommer inte att installeras automatiskt. Du har alltid möjligheten att ignorera det.

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type Here
sv_SE: Skriv här

en: Type to find anything in Elementor
sv_SE: Skriv för att hitta något i Elementor

en: Typography
sv_SE: Typografi

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
sv_SE: Ledande versaler

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
sv_SE: Dekoration

[ctx: Typography Control]
en: Family
sv_SE: Familj

[ctx: Typography Control]
en: Italic
sv_SE: Kursiv

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
sv_SE: Teckenmellanrum

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
sv_SE: Linje genom

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
sv_SE: Radavstånd

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
sv_SE: Gemener

[ctx: Typography Control]
en: None
sv_SE: Ingen

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
sv_SE: Sned

[ctx: Typography Control]
en: Overline
sv_SE: Överstreck

[ctx: Typography Control]
en: Size
sv_SE: Storlek

[ctx: Typography Control]
en: Style
sv_SE: Stil

[ctx: Typography Control]
en: Transform
sv_SE: Omvandla

[ctx: Typography Control]
en: Typography
sv_SE: Typografi

[ctx: Typography Control]
en: Underline
sv_SE: Understreck

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
sv_SE: Versaler

[ctx: Typography Control]
en: Weight
sv_SE: Vikt

en: UI Color
sv_SE: Användargränssnitt färg

en: UI Hover Color
sv_SE: Användargränssnitt svävande färg

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Unknown Error
sv_SE: Okänt fel

en: Unknown Value
sv_SE: Okänt värde

en: Unlinked values
sv_SE: Olänkade värden

en: Unmarked Color
sv_SE: Omarkerad färg

en: Unmarked Style
sv_SE: Omarkerad stil

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Elementor Now
sv_SE: Uppdatera Elementor nu

en: Update Notification
sv_SE: Uppdateringsmeddelande

en: Update Now
sv_SE: Uppdatera nu

en: Update Site Address (URL)
sv_SE: Uppdatera webbplatsadress (URL)

en: Update changes to page
sv_SE: Uppdatera ändringarna till sida

en: Usage Data Tracking
sv_SE: Användardata-spårning

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
sv_SE: Använda externa CSS-filer för alla genererade stilmallar. Välj denna inställning för bättre prestanda (rekommenderas).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
sv_SE: Använd intern CSS som är inbäddad i sidans huvud. För felsökning av serverkonfiguration samt hantering av utvecklingsmiljöer.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
sv_SE: Använd mallar för att skapa olika delar av din webbplats och återanvänd dem med ett klick när det behövs.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Users
sv_SE: Användare

en: Version Control
sv_SE: Versionskontroll

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Vertical Align
sv_SE: Vertikalt justering

en: Vertical Alignment
sv_SE: Vertikal justering

en: Vertical Orientation
sv_SE: Vertikal orientering

en: Video Info
sv_SE: Videoinfo

en: Video Options
sv_SE: Videoinställningar

en: Video Tutorials
sv_SE: Videoguider

en: View
sv_SE: Visa

en: View All Revisions
sv_SE: Visa alla versioner

en: View Elementor Documentation
sv_SE: Läs dokumentation om Elementor

en: View Elementor Video Tutorials
sv_SE: Se Videoguider om Elementor

en: View Elementor version %s details
sv_SE: Visa detaljer för Elementor version %s

en: View Page
sv_SE: Visa sida

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Visual Player
sv_SE: Visuell spelare

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
sv_SE: Vänta! Inaktivera inte Elementor. Du måste aktivera både Elementor och Elementor Pro för att tillägget ska fungera.

en: Want to give access only to content?
sv_SE: Vill du ge åtkomst till endast innehåll?

en: Want to learn more about the Elementor library?
sv_SE: Vill du lära dig mer om Elementor-biblioteket?

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
sv_SE: Varning: Säkerhetskopiera databasen innan en återgång.

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
sv_SE: Vi rekommenderar att du tittar på detta videoklipp som är 2 minuter lång för att komma igång, och sedan själv prova redigeraren genom att dra och släppa element för att skapa din första sida.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
sv_SE: Vi är ledsna, men något gick fel. Klicka på ”Lär dig mer” och följ varje steg för att snabbt lösa det.

en: Web Designer
sv_SE: Webbdesigner

en: Weight
sv_SE: Vikt

en: Welcome to Elementor
sv_SE: Välkommen till Elementor

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
sv_SE: När du slår på integritetsläget lagrar YouTube inte information om besökare på din webbplats om de inte spelar upp videoklippet.

en: Who Can Access
sv_SE: Vem kan komma åt

en: Wide
sv_SE: Bred

en: Wider
sv_SE: Bredare

en: Widgets Panel
sv_SE: Widgetpanel

en: Widgets Space
sv_SE: Widgetutrymme

en: Width
sv_SE: Bredd

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
sv_SE: Med denna funktion kan du spara en widget som global, lägg sedan till den på flera områden. Alla områden kommer vara redigerbara från en enda plats.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
sv_SE: Du kan kopiera informationen nedan som enkel text med Ctrl+C/Ctrl+V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
sv_SE: Du kan beskära den ursprungliga bildstorleken till någon anpassad storlek. Du kan också ställa in ett enda värde för höjd eller bredd för att behålla originalstorleksförhållandet.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
sv_SE: Du kan anpassa lightbox-designen under: Övre vänstra hamburgar-ikonen > Globala inställningar > Lightbox.

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
sv_SE: Du kan aktivera det från <a href="%s" target="_blank">Elementors inställningssida</a>.

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
sv_SE: Du kan markera vilken fördesignad mall som helst som en favorit.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
sv_SE: Du skapade över 10 sidor med Elementor. Bra jobbat! Om du kan avvara en minut, vänligen hjälp oss genom att lämna ett femstjärnigt betyg på WordPress.org.

en: You don't have permissions to download this file
sv_SE: Du har inte behörighet att ladda ner denna fil

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
sv_SE: Du måste ha funktionen 'the_content' i den nuvarande mallen för att Elementor ska fungera på denna sida.

en: YouTube link or video file (mp4 is recommended).
sv_SE: YouTube-länk eller videofil (mp4 rekommenderas).

en: Your browser isn't compatible
sv_SE: Din webbläsare är inte kompatibel

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
sv_SE: Din webbläsare är inte kompatibel med alla Elementors redigeringsfunktioner. Vi rekommenderar att du byter till en annan webbläsare som Chrome eller Firefox.

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
sv_SE: Din design kommer vara tillgänglig för export och återanvändning på vilken sida eller webbplats som helst.

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
sv_SE: Din session har löpt ut. Ladda om sidan för att fortsätta redigera.

en: e.g. Web Designer
sv_SE: Till exempel Webbdesigner

en: or
sv_SE: eller

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
sv_SE: j M kl. H:i

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
sv_SE: j M, H:i
