Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to uk_UA translation catalogue (954 entries)

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
uk_UA: Elementor 2.5 вводить ключові зміни в макет за допомогою CSS Flexbox. Можливо, це вплинуло на існуючі сторінки, перегляньте сторінку перед публікацією.

en: Note: Flexbox Changes
uk_UA: Примітка: Зміни Flexbox

en: Vertical Orientation
uk_UA: Вертикальна орієнтація

en: Offset
uk_UA: Зсув

en: Horizontal Orientation
uk_UA: Горизонтальна орієнтація

en: Fixed
uk_UA: Фіксоване

en: Absolute
uk_UA: Абсолютне

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
uk_UA: Користувацьке позиціонування не вважається найкращою практикою для адаптивного веб-дизайну його не слід використовувати занадто часто.

en: Please note!
uk_UA: Будь ласка, занотуйте!

en: Custom Width
uk_UA: Власна ширина

en: Custom Positioning
uk_UA: Власне позиціонування

en: Super Admin
uk_UA: Супер адмін

en: Get the Full Guide
uk_UA: Отримати Всю Інструкцію

en: Get Help
uk_UA: Отримати допомогу

en: Hidden
uk_UA: Прихований

en: Overflow
uk_UA: Переход

en: Motion Effects
uk_UA: Ефекти руху

en: Horizontal Align
uk_UA: Вирівняти Горизонтально

en: Space Evenly
uk_UA: Простір між

en: Space Around
uk_UA: Простір навколо

en: Vertical Align
uk_UA: Вирівняти Вертикально

en: Connected to Elementor as %s
uk_UA: Підключено до Elementor як %s

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
uk_UA: Виникли проблеми з завантаженням Elementor? Щоб усунути несправність, увімкніть безпечний режим.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
uk_UA: Проблему, ймовірно, спричинив один з ваших плагінів або тем.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
uk_UA: Примітка: ID посилання приймає ТІЛЬКИ ці символи: %s

en: Choose File
uk_UA: Оберіть файл

en: External URL
uk_UA: Зовнішній URL

en: Order By
uk_UA: Сортувати за

en: Read More Text
uk_UA: Текст Читати далі

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
uk_UA: Примітка: Цей віджет впливає лише на теми, які використовують `%s` в архівних сторінках.

en: Continue reading
uk_UA: Читати далі

en: Read More
uk_UA: Читати далі

en: Location
uk_UA: Місцезнаходження

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
uk_UA: Читати далі %s

en: (more&hellip;)
uk_UA: (більше&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
uk_UA: Сортувати за категоріями

[ctx: Template Library]
en: All Categories
uk_UA: Всі категорії

[ctx: Template Library]
en: Category
uk_UA: Категорія

[ctx: Template Library]
en: Categories
uk_UA: Категоріі

[ctx: Template Library]
en: Templates
uk_UA: Шаблони

[ctx: Background Control]
en: Y Position
uk_UA: Позиція Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
uk_UA: Позиція X

[ctx: Background Control]
en: Custom
uk_UA: Користувацький

en: Theme Builder is the industry leading all-in-one solution that lets you customize every part of your WordPress theme visually: Header, Footer, Single, Archive & WooCommerce.
uk_UA: Кнструктор Тем є провідною в галузі рішенням все-в-одному, яке дозволяє налаштувати кожну частину теми WordPress наочно: Заголовок, Футер, Сторінку, Архів та WooCommerce.

en: Get Theme Builder
uk_UA: Отримайте Конструктор Тем

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
uk_UA: Конструктор спливаючих вікон дає змогу скористатися всіма дивовижними функціями в Elementor, щоб можна було створювати красиві та високо конвертуються спливаючі вікна. Зайдіть за професійну програму і почніть розробляти свої спливаючі вікна сьогодні.

en: Get Popup Builder
uk_UA: Отримайте Popup Builder

en: Popups
uk_UA: Спливаючі вікна

en: Theme Builder
uk_UA: Конструктор Тем

en: Theme Templates
uk_UA: Шаблон теми

en: Enable Safe Mode
uk_UA: Ввімкнути безпечний режим

en: Can't Edit?
uk_UA: Неможливо змінити?

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please <a href="%s" target="_blank">read more</a> about this issue.
uk_UA: Будь ласка, запиши! Не вдалося вимкнути всі плагіни в Безпечному режимі. <a href="%s" target="_blank">Докладніше</a> про цю проблему.

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
uk_UA: <a href="%s" target="_blank">Натисніть тут,</a> щоб вирішити проблему

en: Still experiencing issues?
uk_UA: Виникають проблеми?

en: Editor successfully loaded?
uk_UA: Редактор успішно завантажено?

en: Disable Safe Mode
uk_UA: Вимкнути Безпечний режим

en: Safe Mode ON
uk_UA: Безпечний режим Вкл.

en: Cannot enable Safe Mode
uk_UA: Не вдається ввімкнути безпечний режим

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
uk_UA: Безпечний режим дозволяє усунути неполадки, лише завантаживши редактор, не завантажуючи тему або будь-який інший плагін.

en: Safe Mode
uk_UA: Безпечний режим

en: Please note that you are switching to WordPress default editor. Your current layout, design and content might break.
uk_UA: Зверніть увагу, що ви переходите до редактора за замовчуванням WordPress. Ваш поточний макет, дизайн і вміст можуть зірватися.

en: Continue
uk_UA: Продовжити

en: Elementor Data Updater
uk_UA: Elementor Оновлення даних

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
uk_UA: Шаблони збережені

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
uk_UA: Кожні %d хвилин

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
uk_UA: %s Процес оновлення бази даних завершено. Дякуємо за оновлення до останньої версії!

en: %s Database update process is running in the background.
uk_UA: %s Процес оновлення бази даних виконується у фоновому режимі.

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
uk_UA: %s База даних вашого сайту має бути оновлена до останньої версії.

en: Every %d Minutes
uk_UA: Кожні %d Хвилин

en: Not Supported
uk_UA: Не підтримується

en: Users
uk_UA: Користувачі

en: Plugins
uk_UA: Плагіни

en: Any Video
uk_UA: Будь-яке відео

en: Current Video Channel
uk_UA: Поточний відеоканал

en: Unmarked Color
uk_UA: Непомічений колір

en: Stars
uk_UA: Зірки

en: Outline
uk_UA: Контур

en: Unmarked Style
uk_UA: Непомічений Стиль

en: Rating Scale
uk_UA: Рейтингова шкала

en: Rating
uk_UA: Оцінка

en: Star Rating
uk_UA: Зірки рейтингу

en: Custom Caption
uk_UA: Користувальницький підпис

en: Attachment Caption
uk_UA: Заголовок вкладення

en: Quit
uk_UA: Вийти

en: Keyboard Shortcuts
uk_UA: Комбінації клавіш

en: Show / Hide Panel
uk_UA: Показати/Сховати Панель

en: Go To
uk_UA: Йти до

en: Redo
uk_UA: Переробляти

en: Undo
uk_UA: Скасувати

en: Type to find anything in Elementor
uk_UA: Введіть, щоб знайти щось у Elementor

en: Finder
uk_UA: Шукач

en: Customizer
uk_UA: Налаштування теми

en: Menus
uk_UA: Меню

en: Dashboard
uk_UA: Майстерня

en: Homepage
uk_UA: Домашня сторінка

en: Create
uk_UA: Створити

en: Connect to Elementor
uk_UA: Підключіться до Elementor

en: Disconnect
uk_UA: Від’єднатися

en: Disconnected Successfully.
uk_UA: Від'єднано успішно.

en: Connected Successfully.
uk_UA: З'єднано успішно.

en: Connect
uk_UA: Підключити

en: Future
uk_UA: Майбутнє

en: Poster
uk_UA: Афіша

en: Lazy Load
uk_UA: Завантажити

en: Enter your URL
uk_UA: Введіть ваш URL

en: Show editing handles when hovering over the element edit button
uk_UA: Показувати ручки редагування під час наведення курсору над кнопкою редагування елемента

en: Editing Handles
uk_UA: Редагування Ручок

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
uk_UA: Встановлює точку останова між планшетом і мобільними пристроями. Нижче цієї точки припинення з'явиться мобільна макет (За умовчанням: %dpx).

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
uk_UA: Встановлює точку останова між настільними та планшетними пристроями. Нижче цієї точки перерви з&#39;явиться макетування планшета (За замовчуванням: %dpx).

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
uk_UA: Ми рекомендуємо вам подивитися цей 2-хвилинний початок відео, а потім спробувати редактор самостійно, перетягнувши елементи, щоб створити свою першу сторінку.

en: Welcome to Elementor
uk_UA: Ласкаво просимо до Елементатора

en: Create Your First Post
uk_UA: Створіть свій Перший Пост

en: Create Your First Page
uk_UA: Створити Сторінку

en: Getting Started
uk_UA: Починаємо

en: Inner Section
uk_UA: Внутрішня секція

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
uk_UA: Після заповнення вашої сторінки вмістом це вікно надасть вам загальний огляд усіх елементів сторінки. Таким чином, ви можете легко пересувати будь-який розділ, стовпець або віджет.

en: Easy Navigation is Here!
uk_UA: Легка навігація тут!

en: Empty
uk_UA: Порожньо

en: Navigator
uk_UA: Навігатор

en: Skip
uk_UA: Пропустити

en: Paste URL or type
uk_UA: Вставьте URL чи тип

[ctx: Filter Control]
en: Hue
uk_UA: Відтінок

en: Debug Bar
uk_UA: Панель Налогодження

en: Hide Notification
uk_UA: Сховати Сповіщення

en: Happy To Help
uk_UA: Раді допомогти

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
uk_UA: Ви створили більше 10 сторінок з Elementor. Чудова робота! Якщо Ви можете заощадити хвилину, будь ласка, допоможіть нам, залишивши п'ятизірковий відгук на WordPress.org.

en: Congrats!
uk_UA: Вітання!

en: Zoom
uk_UA: Збільшити

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
uk_UA: Налагоджувальна панель додає меню адміністратора, в якому перераховані всі шаблони, які використовуються на сторінці, яка відображається.

en: Single
uk_UA: Одинарний

en: All Content
uk_UA: Весь вміст

en: Style Reset
uk_UA: Скинути стиль

en: Style Pasted
uk_UA: Стиль вставлений

en: Logo
uk_UA: Логотип

en: Modest Branding
uk_UA: Приховати логотип

en: Video Info
uk_UA: Інформація про відео

en: Self Hosted
uk_UA: Власний хостинг

en: Source
uk_UA: Джерело

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
uk_UA: Переконайтеся, що ID унікальний і не використовується в іншому місці на сторінці де відображається ця форма. Це поле дозволяє вводити <code>A-z 0-9</code> та символи підкреслення без пропусків.

en: Button ID
uk_UA: ID Кнопки

en: Artwork
uk_UA: Артворк

en: Mobile Breakpoint
uk_UA: Точка зупинки Телефон

en: Tablet Breakpoint
uk_UA: Точка зупинки Планшет

en: Site
uk_UA: Сайт

en: Blend Mode
uk_UA: Режим накладання

en: Got It
uk_UA: Зрозуміло

en: Now you can access all editing actions using right click.
uk_UA: Тепер ви можете отримати доступ до всіх способів редагування за допомогою правої кнопкою миші

en: Meet Right Click
uk_UA: Зустрічайте правий клік

en: Copy All Content
uk_UA: Копіювати весь вміст

en: Save as a Global
uk_UA: Зберегти як глобальний

en: Reset Style
uk_UA: Скинути стиль

en: Copy Style
uk_UA: Скопіювати стиль

en: Copy
uk_UA: Копіювати

en: Preview for %s
uk_UA: Попередній перегляд %s

en: Drag widget here
uk_UA: Перетягніть віджет

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
uk_UA: CSS фільтри

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
uk_UA: Насиченість

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
uk_UA: Контраст

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
uk_UA: Яскравість

[ctx: Filter Control]
en: Blur
uk_UA: Розмиття

en: Specify an end time (in seconds)
uk_UA: Вкажіть час завершення (в сек.)

en: End Time
uk_UA: Час завершення

en: Specify a start time (in seconds)
uk_UA: Вкажіть час початку (в сек.)

en: Start Time
uk_UA: Час початку

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
uk_UA: Зачекайте! Не вимикайте Elementor. Для того, щоб плагін працював, потрібно активувати як Elementor, так і Elementor Pro.

en: I have Elementor Pro
uk_UA: У мене вже є Elementor Pro

en: Elementor Debugger
uk_UA: Elementor Відладчик

en: Back to WordPress Editor
uk_UA: Назад до Редактора WordPress

note: translators: %s: Document title
en: Elementor %s
uk_UA: Eлементор %s

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
uk_UA: Додати Новий %s

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
uk_UA[0]: Затронут %d ряд.
uk_UA[1]: Затронуто %d рядов.
uk_UA[2]: Затронуто %d рядов.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
uk_UA: Elementor Повна Ширина

en: Opacity
uk_UA: Непрозорість

en: Something went wrong.
uk_UA: Щось пішло не так.

en: Max Width
uk_UA: Максимальна Ширина

en: Position
uk_UA: Позиція

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
uk_UA: Шаблони вам допоможуть <span>Працюйте ефективно</span>

en: New Template
uk_UA: Новий шаблон

note: translators: %s: Element type. translators: %s: Section label
en: Delete %s
uk_UA: Видалити %s

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
uk_UA: Користувалися %1$s? Будь ласка, залиште нам оцінку %2$s оцінку. Ми дуже цінуємо Вашу підтримку!

en: Knowledge Base
uk_UA: База знань

en: This template includes the header, full-width content and footer
uk_UA: Цей шаблон включає шапку, вміст в повну ширину і підвал

en: No header, no footer, just Elementor
uk_UA: Нема шапки, немає підвалу, тільки Elementor

en: Default Page Template from your theme
uk_UA: Шаблон сторінки за замовчуванням з вашої теми

en: Page Layout
uk_UA: Макет сторінки

en: Current
uk_UA: Поточний

en: Play Video
uk_UA: Відтворити відео

en: Inline
uk_UA: В лінію

en: Separator
uk_UA: Розділювач

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
uk_UA: Додайте шаблони та повторно використайте їх на своєму веб-сайті. Легко експортуйте та імпортуйте їх в будь-який інший проект для оптимізованого робочого процесу.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
uk_UA: Створіть свій перший %s

en: All
uk_UA: Все

[ctx: Template Library]
en: My Templates
uk_UA: Мої шаблони

en: Create Template
uk_UA: Створити шаблон

en: Enter template name (optional)
uk_UA: Введіть назву шаблону (необов'язково)

en: Name your template
uk_UA: Назвіть свій шаблон

en: Select the type of template you want to work on
uk_UA: Виберіть тип шаблону, з яким ви хочете працювати

en: Choose Template Type
uk_UA: Виберіть тип шаблону

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
uk_UA: Використовуйте шаблони для створення різних частин вашого сайту та повторного використання їх одним кліком, коли це необхідно.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
uk_UA: Користувацькі шрифти дозволяють вам додавати власні шрифти та використовувати їх у ваших проектах Elementor для створення унікальної мови бренда.

en: Add Your Custom Fonts
uk_UA: Додайте власні шрифти

en: Custom Fonts
uk_UA: Користувацькі шрифти

en: Category
uk_UA: Категорія

en: More actions
uk_UA: Більше дій

en: Search Templates:
uk_UA: Пошук шаблонів:

en: Pages
uk_UA: Сторінки

en: Blocks
uk_UA: Блоки

en: Dynamic
uk_UA: Динамічний

en: This tag has no settings.
uk_UA: Ця мітка немає налаштувань.

[ctx: Border Control]
en: Groove
uk_UA: Опуклість

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
uk_UA: %s Налаштування

en: Want to give access only to content?
uk_UA: Хочете надати доступ лише до вмісту?

en: No access to editor
uk_UA: Немає доступу до редактора

en: Role Excluded
uk_UA: Роль виключена

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
uk_UA: Керуйте тим, що можуть редагувати ваші користувачі в Elementor

en: Role Manager
uk_UA: Менеджер ролей

en: Fallback
uk_UA: Відступ

en: Featured Image
uk_UA: Рекомендоване зображення

en: Body Style
uk_UA: Стиль сторінки

en: Document
uk_UA: Документ

en: Action not found.
uk_UA: Дії не знайдено.

en: Post not found.
uk_UA: Запису не знайдено.

en: Token Expired.
uk_UA: Токен закінчився.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
uk_UA: Встановіть, скільки слайдів прокручуються за один раз.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
uk_UA: Примітка: Фіксований Додаток працює тільки на робочому столі.

en: Create New Post
uk_UA: Створити нову Публікацію

en: Google Early Access
uk_UA: Примітка: Фіксований додаток працює тільки на робочому столі

en: Unknown Error
uk_UA: Невідома помилка

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
uk_UA: Збереження відключено до відновлення з'єднання.

en: Server Error
uk_UA: Помилка серверу

en: Connection Lost
uk_UA: З'єднання втрачено

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
uk_UA: Існує більш пізнє автозбереження цього документа, ніж версія нижче. Ви можете відновити збережені дані в панелі «Редакції»

en: Restore Auto Saved Data
uk_UA: Відновити дані автозбереження

en: Restore
uk_UA: Відновити

en: Current Version
uk_UA: Поточна версія

en: Edit Published
uk_UA: Редагувати опублікований

en: Edit Draft
uk_UA: Редагувати чернетку

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
uk_UA: Коли ви включаєте прихований режим, YouTube не зберігатиме інформацію про відвідувачів вашого сайту, якщо вони не відтворюють відео.

en: Privacy Mode
uk_UA: Прихований режим

en: Enter your shortcode
uk_UA: Введіть шорткод

en: Enter your image caption
uk_UA: Введіть підпис до зображення

en: Enter your code
uk_UA: Введіть ваш код

en: Add Your Heading Text Here
uk_UA: Введіть текст заголовка

en: Dismiss alert
uk_UA: Відхилити попередження

en: Enter your description
uk_UA: Введіть опис

en: This is an Alert
uk_UA: Це блок Попередження

en: Active Icon
uk_UA: Іконка активного

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
uk_UA: Відредаговано %1$s, автор: %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
uk_UA: Чернетка збережена %1$s, автор %2$s

en: Dismiss
uk_UA: Відхилити

en: View All Revisions
uk_UA: Подивитися всі редакції

en: Have a look
uk_UA: Погляньте

en: Keep Editing
uk_UA: Продовжити редагування

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
uk_UA: Це всього лише чернетка. Пограйте з ним, і коли закінчите - натисніть оновити.

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
uk_UA: Ура! Ваша сторінка %s тепер опублікована.

en: Submit
uk_UA: Відправити

en: Update
uk_UA: Оновити

en: Published
uk_UA: Опубліковано

en: Proceed Anyway
uk_UA: Все одно продовжити

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
uk_UA: Ваш браузер несумісний з усіма функціями редактора Elementor. Ми рекомендуємо перейти на інший браузер, наприклад, Chrome або Firefox.

en: Your browser isn't compatible
uk_UA: Ваш браузер несумісний

en: No Results Found
uk_UA: Результатів не знайдено

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
uk_UA: Переконайтеся, що шукаєте правильно або спробуйте ввести інші слова.

en: No Favorite Templates
uk_UA: Немає Обраних Шаблонів

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
uk_UA: Ви можете додати будь-який готовий шаблон в Обране.

en: Import Document Settings
uk_UA: Імпортувати Параметри Документа

en: Show Panel
uk_UA: Показати Панель

en: Dashboard Settings
uk_UA: Налаштування консолі

en: Select File
uk_UA: Виберіть файл

en: or
uk_UA: або

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
uk_UA: Перетягніть файл шаблону .JSON або .zip

en: Import Template to Your Library
uk_UA: Імпортувати шаблон у Вашу Бібліотеку

en: Click here
uk_UA: Натисніть тут

en: Want to learn more about the Elementor library?
uk_UA: Хочете дізнатись більше про бібліотеку Elementor?

en: Favorite
uk_UA: Вибране

en: Creation Date
uk_UA: Дата створення

en: Created By
uk_UA: Створений

en: Search
uk_UA: Пошук

en: My Favorites
uk_UA: Моє Обране

en: Popular
uk_UA: Популярний

en: Trend
uk_UA: Тенденція

en: New
uk_UA: Нові

en: Import Template
uk_UA: Імпортувати Шаблон

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Duplicate
uk_UA: Подвоїти

en: Drag & Drop
uk_UA: Перетягнути

en: Hide Panel
uk_UA: Сховати панель

en: Save as Template
uk_UA: Зберегти як Шаблон

en: Save Draft
uk_UA: Зберегти Чернетку

en: Save Options
uk_UA: Зберегти Параметри

en: Publish
uk_UA: Опублікувати

en: Preview Changes
uk_UA: Попередній перегляд Змін

en: Exit To Dashboard
uk_UA: Вихід до інформаційної Панелі

en: Search Widget:
uk_UA: Пошук віджетів:

en: Back to default
uk_UA: Повернутися до стандартного

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
uk_UA: Перекреслений

[ctx: Typography Control]
en: Overline
uk_UA: Лінія вище

[ctx: Typography Control]
en: Underline
uk_UA: Підкреслений

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
uk_UA: Оформлення

en: Unlinked values
uk_UA: Незв'язані значення

en: Blog
uk_UA: Блог

en: (opens in a new window)
uk_UA: (відкривається в новому вікні)

en: News & Updates
uk_UA: Новини та Оновлення

en: Recently Edited
uk_UA: Нещодавно відредаговано

en: Create New Page
uk_UA: Створити Нову Сторінку

en: Elementor Overview
uk_UA: Огляд Elementor

en: Update Elementor Now
uk_UA: Оновити Elementor

en: Excerpt
uk_UA: Витяг

en: Access denied.
uk_UA: Доступ Заборонено.

en: Disable Default Fonts
uk_UA: Вимкнути Шрифти за замовчуванням

en: End
uk_UA: Кінець

en: Start
uk_UA: Почати

en: Type Here
uk_UA: Друкуйте тут

en: Reload Page
uk_UA: Перезавантажити сторінку

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
uk_UA: Термін дії вашої сесії минув. Перезавантажте сторінку, щоб продовжити редагування.

en: Timeout
uk_UA: Час вийшов

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
uk_UA: Ми вибачаємося, але щось пішло не так. Клацніть на "Дізнатися більше" та дотримуйтесь усіх кроків, щоб швидко все вирішити.

en: The preview could not be loaded
uk_UA: Попередній перегляд неможливо завантажити

en: Default Colors
uk_UA: Кольори за замовчуванням

en: Update Notification
uk_UA: Оновити сповіщення

en: Unknown Value
uk_UA: Невідоме значення

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
uk_UA: Як тільки ви почнете працювати, ви зможете переробляти / скасувати будь-які дії, які ви виконуєте в редакторі.

en: No History Yet
uk_UA: Історії поки немає

en: Switch to Revisions tab for older versions
uk_UA: Перейдіть на вкладку "Перегляд" для старіших версій

en: Revisions
uk_UA: Редакції

en: Actions
uk_UA: Дії

en: Moved
uk_UA: Переміщено

en: Added
uk_UA: Додано

en: Documentation
uk_UA: Документація

en: History
uk_UA: Історія

en: UI Hover Color
uk_UA: Колір кнопок при наведенні

en: UI Color
uk_UA: Колір кнопок

en: Edited
uk_UA: Відредаговано

en: Editing Started
uk_UA: Редагування почалося

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
uk_UA: Тінь

en: Mute
uk_UA: Німий

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
uk_UA: Виберіть шаблон Elementor JSON або архів архіву шаблонів Elementor і додайте їх до списку шаблонів, доступних у вашій бібліотеці.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
uk_UA: Ви можете налаштувати дизайн лайтбоксу, перейшовши на: піктограму "гамбургера" вгорі та ліворуч> Загальні налаштування> Lightbox.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
uk_UA: Тінь від тексту

en: Enable In Editor
uk_UA: Увімкнути в Редакторі

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
uk_UA: Відкрийте всі посилання на зображення в спливаючому вікні лайтбоксу. Лайтбокс автоматично працюватиме на будь-якому посиланні, що веде до файлу зображення.

en: Image Lightbox
uk_UA: Лайтбокс із зображенням

en: Global Settings
uk_UA: Загальні налаштування

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
uk_UA: Зауважте: ми не рекомендуємо оновлювати до бета-версії на працюючих сайтах.

en: Beta Tester
uk_UA: Бета-тестер

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or E-Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
uk_UA: Увімкніть бета-тестування, щоб отримати повідомлення про вихід нової бета-версії Elementor або E-Pro. Бета-версія не буде встановлюватися автоматично. У вас завжди буде можливість її ігнорувати.

en: Become a Beta Tester
uk_UA: Стати бета-тестером

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
uk_UA: Попередження. Будь ласка, створіть резервну копію бази даних, перш ніж робити відкат.

note: translators: %s: Elementor previous stable version
en: Reinstall v%s
uk_UA: Перевстановити v%s

en: Rollback Version
uk_UA: Відкат версії

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
uk_UA: Виникли проблеми з версією Elementor %s? Відкат до попередньої версії до появи проблеми.

en: Version Control
uk_UA: Контроль версії

en: Switch Editor Loader Method
uk_UA: Змінити метод завантаження Редактора

en: Integrations
uk_UA: Об'єднання

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
uk_UA: Встановлює простір між віджетами (за замовчуванням: 20)

en: Space Between Widgets
uk_UA: Простір між віджетами

en: Rollback to Previous Version
uk_UA: Відкат до попередньої версії

en: Animation Delay
uk_UA: Затримка анімації

en: Transition Duration
uk_UA: Тривалість переходу

en: Widgets Space
uk_UA: Відступ Віджетів

note: translators: %s: Column label translators: %s: Section label
en: Add %s
uk_UA: Додати %s

en: Attention: Importing may override previous settings.
uk_UA: Увага: Імпорт може замінити попередні налаштування.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
uk_UA: Ви хочете також імпортувати параметри документа шаблону?

en: Add nofollow
uk_UA: Додати nofollow

en: Open in new window
uk_UA: Відкрити в новому вікні

en: Link Options
uk_UA: Параметри посилання

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
uk_UA: Зовнішня

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
uk_UA: Позиція

note: translators: %s: Element name. translators: %s: Section label
en: Edit %s
uk_UA: Редагувати %s

note: translators: %s: Widget label translators: %s: Column label
en: Remove %s
uk_UA: Видалити %s

note: translators: %s: Widget label translators: %s: Column label translators: %s: Section label
en: Duplicate %s
uk_UA: Подвоювати %s

en: Widget
uk_UA: Віджет

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете перевстановити попередню версію?

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
uk_UA: Elementor вимагає WordPress версії %s+. Оскільки ви використовуєте попередню версію, плагін наразі НЕ АКТИВОВАН.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
uk_UA: Використовуйте внутрішню CSS, вбудовану в head сторінки. Для усунення конфліктів конфігурації сервера та керування середовищами розробки.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
uk_UA: Використовуйте зовнішні файли CSS для всіх створених таблиць стилів. Виберіть цей параметр для підвищення продуктивності (рекомендовано).

en: Internal Embedding
uk_UA: Вбудовування в код

en: External File
uk_UA: Зовнішній файл

en: CSS Print Method
uk_UA: Метод генерації CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
uk_UA: Для усунення конфліктів конфігурації сервера.

en: Enable
uk_UA: Увімкнути

en: Disable
uk_UA: Відключити

en: Status
uk_UA: Стан

en: Space
uk_UA: Простір

en: Drop Cap
uk_UA: Буквиця

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
uk_UA: Elementor дозволяє приховати заголовок сторінки. Це працює для тих, селектор заголовка в яких - "h1.entry-title". Якщо селектор вашої теми відрізняється, введіть його вище.

en: Page Title Selector
uk_UA: Селектор заголовка сторінки

en: Select
uk_UA: Виберіть

en: Paste Style
uk_UA: Стиль сторінки

en: Template
uk_UA: Шаблон

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
uk_UA: Не працює? Ви можете встановити інший селектор для заголовка на <a href="%s" target="_blank"> сторінці налаштувань </a>.

en: Hide Title
uk_UA: Сховати Назву

en: Maintenance Mode ON
uk_UA: Режим технічного обслуговування ВКЛ

en: Choose Template
uk_UA: Виберіть шаблон

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
uk_UA: Виберіть один або перейдіть вперед і <a target="_blank" href="%s">create one</a> зараз.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
uk_UA: Щоб увімкнути режим технічного обслуговування, вам слід встановити шаблон для сторінки режиму технічного обслуговування.

en: Edit Template
uk_UA: Редагувати Шаблон

en: Roles
uk_UA: Ролі

en: Logged In
uk_UA: Авторизовані

en: Who Can Access
uk_UA: У кого є доступ

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
uk_UA: «Скоро відкриття» повертає код HTTP 200, що означає, що сайт готовий до індексування.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
uk_UA: «Режим обслуговування» повертає код HTTP 503, тому пошуковий робот розуміє, що потрібно повернуться через деякий час. Не рекомендується використовувати цей режим більш ніж на кілька днів.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
uk_UA: Виберіть режим «Скоро» (повернення коду HTTP 200) або «Режим технічного обслуговування» (повернення коду HTTP 503).

en: Maintenance
uk_UA: Технічне обслуговування

en: Coming Soon
uk_UA: Незабаром

en: Disabled
uk_UA: Вимкнено

en: Choose Mode
uk_UA: Виберіть режим

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
uk_UA: Встановіть весь ваш веб-сайт в режимі ТЕХНІЧНОГО РЕЖИМУ, тобто сайт тимчасово підтримується, або встановіть його як режим НЕЗАБАРОМ, тобто веб-сайт офлайн, поки він не буде готовий до запуску.

en: Maintenance Mode
uk_UA: Режим технічного обслуговування

en: Bring to Front
uk_UA: На передній план

en: Lightbox
uk_UA: Лайтбокс

en: Space Between
uk_UA: Простір між

en: List
uk_UA: Перелік

[ctx: Shapes]
en: Book
uk_UA: Книга

[ctx: Shapes]
en: Split
uk_UA: Розрив

[ctx: Shapes]
en: Arrow
uk_UA: Стрілка

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
uk_UA: Візерунок хвиль

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
uk_UA: Хвилі кисті

[ctx: Shapes]
en: Waves
uk_UA: Хвилі

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
uk_UA: Асиметрична Крива

[ctx: Shapes]
en: Curve
uk_UA: Крива

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
uk_UA: Непрозорість вентилятора

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
uk_UA: Непрозорий нахил

[ctx: Shapes]
en: Tilt
uk_UA: Нахил

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
uk_UA: Асиметричний Трикутник

[ctx: Shapes]
en: Triangle
uk_UA: Трикутник

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
uk_UA: Піраміди

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
uk_UA: Зигзаг

[ctx: Shapes]
en: Clouds
uk_UA: Хмари

[ctx: Shapes]
en: Drops
uk_UA: Краплі

[ctx: Shapes]
en: Mountains
uk_UA: Гори

en: Invert
uk_UA: Інвертувати

en: Flip
uk_UA: Перевернути

en: Shape Divider
uk_UA: Роздільник форми

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
uk_UA: Примітка. Наступні кольори не працюватимуть, якщо ввімкнено кольори за замовчуванням.

en: Navigation Width
uk_UA: Ширина навігації

en: Hover
uk_UA: Наведіть курсор миші

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
uk_UA: Додайте свій користувальницький ідентифікатор без решітки. Наприклад: my-id

en: CSS ID
uk_UA: SS ID

[ctx: Background Control]
en: Angle
uk_UA: Кут

[ctx: Background Control]
en: Radial
uk_UA: Радіальний

[ctx: Background Control]
en: Linear
uk_UA: Лінійний

[ctx: Background Control]
en: Type
uk_UA: Тип

[ctx: Background Control]
en: Second Color
uk_UA: Другий колір

[ctx: Background Control]
en: Location
uk_UA: Місцезнаходження

[ctx: Background Control]
en: Gradient
uk_UA: Градієнт

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
uk_UA: Якщо встановити цей прапорець, буде вимкнено стандартні шрифти Elementor, а Elementor буде успадкувати шрифти з вашої теми.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
uk_UA: Якщо позначити цей прапорець, буде вимкнено стандартні кольори Elementor, а Elementor буде наслідувати кольори з вашої теми.

en: Video Tutorials
uk_UA: Відео-підручники

en: View Elementor Video Tutorials
uk_UA: Перегляньте відеоролики Elementor

en: Docs & FAQs
uk_UA: Документи і питання, що часто задаються

en: View Elementor Documentation
uk_UA: Переглянути документацію до Elementor

en: The `from` and `to` URL's must be different
uk_UA: URL-адреси "від" та "до" повинні бути різними

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
uk_UA: URL "від" і "до" має бути дійсною URL-адресою

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
uk_UA: Введіть ваші старі та нові URL-адреси для встановлення WordPress, щоб оновити всі дані Elementor (релевантні для передачі домену або перейти до "HTTPS").

en: Update Site Address (URL)
uk_UA: Оновити адресу сайту (URL)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
uk_UA: <strong>Важливо:</strong> Настійно рекомендується <a target="_blank" href="%s">скопіювати вашу базу даних</a> перед використанням заміни URL-адреси.

en: Replace URL
uk_UA: Замінити URL-адресу

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
uk_UA: Ми рекомендуємо встановити пам'ять щонайменше %1$s. Щоб отримати додаткові відомості, прочитайте про <a href="%2$s">як збільшити обсяг пам'яті, що виділяється для PHP</a>.

en: Cannot delete this revision.
uk_UA: Неможливо видалити цю версію.

en: Autosave
uk_UA: Автозбереження

en: Revision
uk_UA: Редакція

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
uk_UA: Дізнайтеся більше про <a target="_blank" href="%s">версії WordPress </a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
uk_UA: Схоже, функція перегляду публікацій недоступна на вашому веб-сайті.

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
uk_UA: Почніть розробку вашої сторінки, і ви зможете переглянути всю історію перегляду тут.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
uk_UA: Історія редагування дозволяє зберігати попередні версії вашої роботи та відновлювати їх у будь-який час.

en: By
uk_UA: Від

en: No Revisions Saved Yet
uk_UA: Ще не збережено жодних змін

en: Thousand Separator
uk_UA: Роздільник тисяч

[ctx: Background Control]
en: Default
uk_UA: За замовчуванням

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
uk_UA: Користувальницький CSS дозволяє вам додати код CSS до будь-якого віджета та побачити, як він відображається прямо в редакторі.

en: Meet Our Custom CSS
uk_UA: Знайомтеся з нашою користувацькою CSS

en: Custom CSS
uk_UA: Користувацький CSS

en: This feature is only available on Elementor Pro.
uk_UA: Ця функція доступна лише в Elementor Pro.

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
uk_UA: За допомогою цієї функції ви можете зберегти віджет як глобальний, а потім додати його до кількох областей. Всі області будуть редаговані з одного місця.

en: Meet Our Global Widget
uk_UA: Знайомтеся з нашим глобальним віджетом

en: Go Pro
uk_UA: Перейти на Pro

en: Get more with Elementor Pro
uk_UA: Отримайте більше з Elementor Pro

en: Global
uk_UA: Загальні

en: Off
uk_UA: Вимкнено

en: On
uk_UA: Увімкнуто

en: Extra Large
uk_UA: Дуже великий

en: Extra Small
uk_UA: Дуже малий

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
uk_UA: Стилі, встановлені в Elementor, зберігаються у файлах CSS у папці завантажень. Відтворити ці файли відповідно до найновіших налаштувань.

en: Regenerate Files
uk_UA: Відновлювати файли

en: Regenerate CSS
uk_UA: Відновити CSS

en: Improve Elementor
uk_UA: Покращити Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
uk_UA: Недійсні дані: ідентифікатор шаблону не може бути таким самим, як поточний редагований шаблон. Будь ласка, виберіть інший.

en: Skin
uk_UA: Обкладинка

en: Choose which colors appear in the editor's color picker. This makes accessing the colors you chose for the site much easier.
uk_UA: Виберіть, які кольори відображатимуться у колірному редакторі редактора. Це спрощує доступ до кольорів, які ви обрали для сайту.

en: Descending order
uk_UA: У порядку зменшення

en: Ascending order
uk_UA: В порядку зростання

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
uk_UA: Увага: ми будемо видаляти весь вміст з цієї сторінки. Ви впевнені, що хочете це зробити?

en: Delete All Content
uk_UA: Видалити весь вміст

en: %s are disabled
uk_UA: {0} вимкнено

en: Update changes to page
uk_UA: Оновити зміни до сторінки

en: Color Picker
uk_UA: Вибір кольору

en: No thanks
uk_UA: Ні, дякую

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
uk_UA: Введіть елемент батьківського елемента, до якого підходять розтягнені розділи (наприклад, #primary / .wrapper / main тощо). Залиште порожнім, щоб відповідати ширині сторінки.

en: Stretched Section Fit To
uk_UA: Розтягнути секції щодо

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
uk_UA: Встановити типову ширину області контенту (Типово: 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
uk_UA: Розтягнути розділ до повної ширини сторінки використовуючи JS.

en: Stretch Section
uk_UA: Розтягнути розділ

en: This cover image will replace the background video on mobile and tablet devices.
uk_UA: Це зображення для обкладинки замінить фонове відео на мобільних і планшетних пристроях.

en: Learn more.
uk_UA: Вивчити більше.

en: Reverse Columns
uk_UA: Зворотний порядок стовпців

en: Mobile
uk_UA: Мобільний

en: Default Preview
uk_UA: Типовий перегляд

en: Link values together
uk_UA: З'єднайте значення разом

en: Shortcode
uk_UA: Шордкод

en: Remote
uk_UA: Віддалений

en: Import Now
uk_UA: Імпотувати зараз

en: Import Templates
uk_UA: Імпортувати шаблон

en: Export Template
uk_UA: Експортувати шаблон

en: (no title)
uk_UA: (немає заголовку)

[ctx: Template Library]
en: Type
uk_UA: Тип

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
uk_UA: У корзині шаблонів не знайдено

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
uk_UA: Шаблони не знайдені

[ctx: Template Library]
en: Search Template
uk_UA: Шукати шаблон

[ctx: Template Library]
en: View Template
uk_UA: Переглянути шаблон

[ctx: Template Library]
en: All Templates
uk_UA: Всі шаблони

[ctx: Template Library]
en: New Template
uk_UA: Новий шаблон

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
uk_UA: Редагувати шаблон

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
uk_UA: Додати новий шаблон

[ctx: Template Library]
en: Add New
uk_UA: Додати новий

[ctx: Template Library]
en: Template
uk_UA: Шаблон

en: Local
uk_UA: Місцевий

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
uk_UA: Бібліотека Elementor автоматично оновлюється кожного дня. Ви також можете вручну оновити її натиснувши на кнопку синхронізації.

en: Sync Library
uk_UA: Синхронізувати біблотеку

en: Tools
uk_UA: Інструменти

en: Are you sure you want to delete this template?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити цей шаблон?

en: Delete Template
uk_UA: Видалити шаблон

en: Page
uk_UA: Сторінка

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
uk_UA: Зберегти %s в бібліотеку

en: The following error(s) occurred while processing the request:
uk_UA: Під час обробки запиту сталася наступна помилка:

en: An error occurred
uk_UA: Виникла помилка

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
uk_UA: Тут повинні бути ваші шаблони. Дизайн його. Збережи це. Повторне використання.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
uk_UA: Чи не зберегли шаблони?

en: Enter Template Name
uk_UA: Введіть назву шаблону

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
uk_UA: Ваші дизайни будуть доступні для експорту та повторного використання на будь-якій сторінці або веб-сайті

en: Export
uk_UA: Експорт

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
uk_UA: Залишайтесь на зв'язку! Дуже скоро з'явиться ще більше вражаючих шаблонів.

en: Back to Library
uk_UA: Повернутись до бібліотеки

en: Insert
uk_UA: Вставити

en: My Templates
uk_UA: Мої шаблони

en: Library
uk_UA: Бібліотека

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Saved Templates
uk_UA: Шаблони збережені

en: Template Library
uk_UA: Бібліотека Шаблонів

en: Select your Structure
uk_UA: Оберіть вашу структуру

en: Add Template
uk_UA: Додати шаблон

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
uk_UA: Якщо ви хочете змінити початковий код вашої теми, то ми рекомендуємо використовувати  <a href="%s">дочірну тему</a>.

en: Learn More
uk_UA: Детальніше

en: Hover Animation
uk_UA: Анімація при наведенні

[ctx: Background Control]
en: Contain
uk_UA: Розмістити

en: Prevent Scroll
uk_UA: Запобігання прокрутки

en: Fast
uk_UA: Швидко

en: Slow
uk_UA: Повільно

en: Submit & Deactivate
uk_UA: Додати та деактивувати

en: Disable Default Colors
uk_UA: Відвлючення типових шрифтів

en: Default Fonts
uk_UA: Типові шрифти

en: Color Palettes
uk_UA: Палітри кольорів

en: Entrance Animation
uk_UA: Анімація появи

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
uk_UA: {0} відключені. Ви можете ввімкнути їх зі <a href="%s">сторінки налаштувань Elementor</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
uk_UA: Так

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
uk_UA: Тінь об'єкта

en: Vertical
uk_UA: Вертикально

en: Horizontal
uk_UA: Горизонтально

en: Spread
uk_UA: Розмах

en: Blur
uk_UA: Розмити

en: Skip & Deactivate
uk_UA: Пропустити та деактивувати

en: Aside
uk_UA: Вбік

en: Testimonial
uk_UA: Відгуки

en: Official Color
uk_UA: Офіційний колір

en: Rounded
uk_UA: Закруглений

en: Social Icons
uk_UA: Соціальні іконки

en: My Skill
uk_UA: Мій навик

en: Username
uk_UA: Ім'я користувача

en: Play Counts
uk_UA: Кількість прослуховувань

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Share Button
uk_UA: Кнопка Поділитись

en: Download Button
uk_UA: Кнопка Завантажити

en: Like Button
uk_UA: Кнопка Подобається

en: Buy Button
uk_UA: Кнопка Купити

en: Visual Player
uk_UA: Візуальний плеєр

en: Background Overlay
uk_UA: Накладення фону

en: Extended
uk_UA: Розширений

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
uk_UA: Якщо у вас є час, будь ласка, поділіться, чому ви деактивуєте Elementor:

en: Quick Feedback
uk_UA: Швидкий відгук

en: Please share the reason
uk_UA: Будь ласка, поділіться причиною

en: Other
uk_UA: Інше

en: It's a temporary deactivation
uk_UA: Це тимчасова деактивація

en: I couldn't get the plugin to work
uk_UA: Я не міг змусити плагін працювати

en: Please share which plugin
uk_UA: Будь ласка, поділіться який саме плагін

en: I found a better plugin
uk_UA: Я знайшов кращий плагін

en: I no longer need the plugin
uk_UA: Мені більше не потрібен цей плагін

en: Update Now
uk_UA: Оновити зараз

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
uk_UA: Дивитися деталі версії Elementor %s

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
uk_UA: Доступна нова версія Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Дивитись деталі версії %3$s</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">оновити зараз</a>.

en: Custom URL
uk_UA: Користувацький URL

en: Paste
uk_UA: Вставити

en: Background
uk_UA: Фон

en: Wider
uk_UA: Ширше

en: General
uk_UA: Загальний

en: Intro Byline
uk_UA: Від кого

en: Spacing
uk_UA: Відстань

en: Outside
uk_UA: Зовні

en: Inside
uk_UA: Всередині

en: Direction
uk_UA: Напрямок

en: Additional Options
uk_UA: Додаткові опції

en: Arrows and Dots
uk_UA: Стрілки та крапки

en: Left Border Width
uk_UA: Ширина лівої рамки

en: Animation Duration
uk_UA: Тривалість анімації

en: Image Stretch
uk_UA: Розтягнути зображення

en: Image Carousel
uk_UA: Карусель зображення

en: Animation Speed
uk_UA: Швидкість анімації

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
uk_UA: Ви можете обрізати оригінальний розмір зображення до будь-якого нестандартного розміру. Ви також можете встановити єдине значення для висоти або ширини для того, щоб зберегти оригінальне співвідношення розміру.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
uk_UA: Ви повинні викликати метод «the_content» в поточному шаблоні для того щоб дозволити Elementor працювати на цій сторінці.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
uk_UA: На жаль, область контенту не знайдена на вашій сторінці.

en: Controls Color
uk_UA: Основний колір

en: Intro Portrait
uk_UA: Лого автора

en: Intro Title
uk_UA: Заголовок

en: Loop
uk_UA: Цикл

en: Video Options
uk_UA: Параметри відео

en: Video
uk_UA: Відео

en: Display
uk_UA: Відображення

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
uk_UA: На сервері не встановлено та/або не активовано ImageMagick чи GD. Будь-яка з цих бібліотек потрібна, щоб мати можливість змінювати розмір зображення для WordPress. Будь ласка, зверніться до адміністратора сервера, щоб включити їх, перш ніж продовжити.

en: Insert Media
uk_UA: Вставити медіа

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
uk_UA: {0} зображень обрано

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
uk_UA: Розмір зображення

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
uk_UA: Користувацький

[ctx: Border Control]
en: Dashed
uk_UA: Підкреслений

[ctx: Border Control]
en: Dotted
uk_UA: Пунктирний

[ctx: Border Control]
en: Double
uk_UA: Подвійний

[ctx: Border Control]
en: Solid
uk_UA: Суцільний

en: No Images Selected
uk_UA: Зображення не обрані

en: Fade
uk_UA: Вицвітання

en: Effect
uk_UA: Ефект

en: Are you sure you want to reset this gallery?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете скинути цю галерею?

[ctx: Image Size Control]
en: Full
uk_UA: Повне

en: Reset Gallery
uk_UA: Скинути галерею

en: Vertical Alignment
uk_UA: Вирівнювання по вертикалі

en: Infinite Loop
uk_UA: Нескінченний цикл

en: Dots
uk_UA: Крапки

en: Reset Structure
uk_UA: Скидання структури

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
uk_UA: Розмір зображення

[ctx: Typography Control]
en: None
uk_UA: Ні

en: Title HTML Tag
uk_UA: HTML-тег заголовка

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
uk_UA: Натисніть кнопку редагування, щоб змінити цей текст. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: This is the heading
uk_UA: Це заголовок

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
uk_UA: Додайте ваш користувацький клас БЕЗ крапки. Наприклад: мій-клас

en: Attention: The display settings (show/hide for mobile, tablet or desktop) will only take effect once you are on the preview or live page, and not while you're in editing mode in Elementor.
uk_UA: Увага: налаштування дисплея (показати / сховати для мобільних телефонів, планшетів або настільних комп'ютерів) вступлять в силу лише після того, як ви перебуваєте на попередньому перегляді або в режимі реального часу, а не в режимі редагування в Elementor.

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
uk_UA: Список використаних шрифтів, якщо обраний шрифт недоступний.

en: Default Generic Fonts
uk_UA: Загальні шрифти за умовчанням

en: Pojo Themes
uk_UA: Теми Pojo

en: Form
uk_UA: Форма

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
uk_UA: Ми рекомендуємо використовувати php 5.4 або вище

en: YouTube link or video file (mp4 is recommended).
uk_UA: Вставте посилання на YouTube або на відео файл (рекомендуємо формат mp4)

en: Elements
uk_UA: Елементи

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
uk_UA: Найбільш продвинутий фронтенд драґ-енд-дроп конструктор сторінок. Створюйте високоякісні, з точністю до пікселя веб-сайти на рекордних швидкостях. Будь-яка тема, будь-яка сторінка, будь-який дизайн.

en: Opt-in to our anonymous plugin data collection and to updates. We guarantee no sensitive data is collected.
uk_UA: Увійдіть до нашого анонімного збору даних плагінів та до оновлень. Ми гарантуємо, що не збираються конфіденційні дані.

en: Settings
uk_UA: Налаштування

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
uk_UA: Похилий шрифт

[ctx: Typography Control]
en: Italic
uk_UA: Курсив

[ctx: Typography Control]
en: Normal
uk_UA: Нормальний

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
uk_UA: Великими літерами

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
uk_UA: Рядкові

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
uk_UA: Прописні

en: Play Icon
uk_UA: Іконка програти

en: Image Overlay
uk_UA: Накладення зображення

en: Player Controls
uk_UA: Управління Плеєром

en: Suggested Videos
uk_UA: Рекомендоване відео

en: Aspect Ratio
uk_UA: Співвідношення сторін

en: Toggle Content
uk_UA: Вміст спойлера

en: Toggle Title
uk_UA: Заголовок спойлера

en: Toggle #2
uk_UA: Спойлер #2

en: Toggle #1
uk_UA: Спойлер #1

en: Toggle Items
uk_UA: Елементи спойлера

en: Toggle
uk_UA: Спойлер

en: Text Editor
uk_UA: Текстовий редактор

en: Tab Content
uk_UA: Вміст вкладки

en: Tab Title
uk_UA: Заголовок вкладки

en: Tab #2
uk_UA: Вкладка #2

en: Tabs Items
uk_UA: Елементи вкладок

en: Tabs
uk_UA: Вкладки

en: Pause on Hover
uk_UA: Пауза на наведенні курсора

en: Autoplay Speed
uk_UA: Швидкість гортання

en: Arrows
uk_UA: Стрілки

en: Slide
uk_UA: Ковзання

en: Choose Sidebar
uk_UA: Виберіть сайдбар

en: No sidebars were found
uk_UA: Сайдбарі не знайдені

en: Sidebar
uk_UA: Бокова панель

en: Title Style
uk_UA: Стиль заголовка

en: Inner Text Color
uk_UA: Колір тексту всередині

en: Web Designer
uk_UA: Веб-дизайнер

en: e.g. Web Designer
uk_UA: наприклад, Веб-дизайнер

en: Inner Text
uk_UA: Текст всередині

en: Display Percentage
uk_UA: Показати відсотки

en: Percentage
uk_UA: Відсоток

en: Progress Bar
uk_UA: Індикатор виконання

en: For Example: About
uk_UA: Наприклад: про

en: The ID of Menu Anchor.
uk_UA: Ідентифікатор якоря меню.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
uk_UA: Цей ID може бути використаний як CSS ID. Пишіть його БЕЗ #.

en: Anchor
uk_UA: Якорь

en: Menu Anchor
uk_UA: Якорь меню

en: Image Position
uk_UA: Позиція зображення

en: Image Spacing
uk_UA: Відступ від зображення

en: Image Size
uk_UA: Розмір зображення

en: Image Box
uk_UA: Картинка з текстом

en: Icon Hover
uk_UA: Іконка при наведенні

en: Border Width
uk_UA: Товщина межі

en: Rotate
uk_UA: Повернути

en: Secondary Color
uk_UA: Вторинний колір

en: Primary Color
uk_UA: Основний колір

en: Square
uk_UA: Квадрат

en: Circle
uk_UA: Коло

en: Shape
uk_UA: Форма

en: Framed
uk_UA: Обрамлена

en: Stacked
uk_UA: Вписана

en: Text Indent
uk_UA: Відступ тексту

en: List Item
uk_UA: Список елементів

en: List Item #3
uk_UA: Список позиції №3

en: List Item #2
uk_UA: Список позиції №2

en: List Item #1
uk_UA: Список позиції №1

en: Icon List
uk_UA: Список іконок

en: Icon Spacing
uk_UA: Відступ від іконки

en: Icon Box
uk_UA: Іконка з текстом

en: HTML Code
uk_UA: HTML код

en: HTML Tag
uk_UA: Тег HTML

en: Enter your title
uk_UA: Введіть свій заголовок

en: Heading
uk_UA: Заголовок

en: London Eye, London, United Kingdom
uk_UA: London Eye, Лондон, Великобританія

en: Map
uk_UA: Мапа

en: Google Maps
uk_UA: Google-мапи

en: Caption
uk_UA: Підпис

en: Images
uk_UA: Зображення

en: Random
uk_UA: Випадково

en: Media File
uk_UA: Медіафайл

en: Attachment Page
uk_UA: Сторінка вкладення

en: Add Images
uk_UA: Додати зображення

en: Image Gallery
uk_UA: Галерея зображень

en: Gap
uk_UA: Відступи

en: Color
uk_UA: Колір

en: Weight
uk_UA: Вага

en: Spacer
uk_UA: Розпірка

en: Divider
uk_UA: Розділювач

en: Number
uk_UA: Номер

en: Cool Number
uk_UA: Ось це цифра

en: Plus
uk_UA: Плюс

en: Number Suffix
uk_UA: Суфікс номера

en: Number Prefix
uk_UA: Префікс номера

en: Ending Number
uk_UA: Кінцева цифра

en: Starting Number
uk_UA: Початкова цифра

en: Counter
uk_UA: Лічильник

en: Autoplay
uk_UA: Автоматичне відтворення

en: Slides to Scroll
uk_UA: Прокручування слайдів

en: Slides to Show
uk_UA: Показ слайдів

en: Choose Image
uk_UA: Оберіть зображення

en: Image
uk_UA: Зображення

en: Border
uk_UA: Межа

en: After
uk_UA: Після

en: Before
uk_UA: До

en: Icon Position
uk_UA: Позиції піктограми

en: Icon
uk_UA: Іконка

en: Size
uk_UA: Розмір

en: Justified
uk_UA: За шириною

en: Alignment
uk_UA: Вирівнювання

en: Large
uk_UA: Великий

en: Medium
uk_UA: Середній

en: Small
uk_UA: Малий

en: Button
uk_UA: Кнопка

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Hide On Mobile
uk_UA: Сховати на мобільнику

en: Hide On Tablet
uk_UA: Сховати на планшеті

en: Hide On Desktop
uk_UA: Сховати на комп'ютері

en: Border Radius
uk_UA: Скруглення кутів

en: Description
uk_UA: Опис

en: Title
uk_UA: Заголовок

en: Background Color
uk_UA: Фоновий колір

en: Hide
uk_UA: Сховати

en: Show
uk_UA: Показати

en: Dismiss Button
uk_UA: Кнопка відхилити

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
uk_UA: Я — опис. Натисніть кнопку редагування, щоб змінити цей текст.

en: Title & Description
uk_UA: Заголовок та опис

en: Danger
uk_UA: Небезпека

en: Warning
uk_UA: Увага

en: Success
uk_UA: Успіх

en: Info
uk_UA: Інформація

en: Type
uk_UA: Тип

en: Alert
uk_UA: Сповіщення

en: Active Color
uk_UA: Активний колір

en: Border Color
uk_UA: Колір межі

en: View
uk_UA: Вид

en: Accordion Content
uk_UA: Вміст акордеона

en: Accordion Title
uk_UA: Заголовок акордеона

en: Accordion #2
uk_UA: Акордеон №2

en: Accordion Items
uk_UA: Елементи акордеона

en: Accordion
uk_UA: Акордеон

en: Sure! I'd love to help
uk_UA: Звичайно! Я хотів би допомогти

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our anonymous plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
uk_UA: Любите Elementor? Станьте нашим супер помічником, включивши збір анонімних даних плагіном. Ми гарантуємо, що конфіденційні дані збиратися НЕ будуть.

en: You don't have permissions to download this file
uk_UA: У вас немає дозволів на завантаження цього файлу

en: Download System Info
uk_UA: Завантажте інформацію про систему

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
uk_UA: Ви можете скопіювати наступну інформацію як простий текст за допомогою комбінації клавіш Ctrl + C / Ctrl + V:

en: Copy & Paste Info
uk_UA: Копіювати та вставити інформацію

en: System Info
uk_UA: Системна інформація

en: Name
uk_UA: І'мя

en: Themes
uk_UA: Теми

en: No
uk_UA: Ні

en: Yes
uk_UA: Так

en: Usage Data Tracking
uk_UA: Відстеження використання даних

en: Exclude Roles
uk_UA: Виключити ролі

en: Post Types
uk_UA: Типи записів

en: General Settings
uk_UA: Загальні налаштування

en: Accent Text
uk_UA: Акцентований текст

en: Body Text
uk_UA: Основний текст

en: Secondary Headline
uk_UA: Вторинний заголовок

en: Primary Headline
uk_UA: Основний заголовок

en: Accent
uk_UA: Акцент

en: Text
uk_UA: Текст

en: Secondary
uk_UA: Вторинний

en: Primary
uk_UA: Основний

en: Navigation
uk_UA: Навігація

en: Basic
uk_UA: Основний

en: Visibility
uk_UA: Видимість

en: Content Position
uk_UA: Позиція вмісту

en: Middle
uk_UA: Середина

en: Stretch
uk_UA: Розтягнути

en: Column Position
uk_UA: Позиція колонки

en: Minimum Height
uk_UA: Мінімальна висота

en: Min Height
uk_UA: Мінімальна висота

en: Fit To Screen
uk_UA: За розміром екрану

en: Height
uk_UA: Висота

en: Wide
uk_UA: Широкий

en: Narrow
uk_UA: Вузький

en: No Gap
uk_UA: Немає розриву

en: Columns Gap
uk_UA: Розрив колонок

en: Content Width
uk_UA: Ширина вмісту

en: Full Width
uk_UA: Повна ширина

en: Boxed
uk_UA: Обмежена

en: Width
uk_UA: Ширина

en: Layout
uk_UA: Макет

en: Add New Column
uk_UA: Додати нову колонку

en: Column Width
uk_UA: Ширина колонки

en: CSS Classes
uk_UA: Класи CSS

en: Padding
uk_UA: Внутрішній відступ

en: Margin
uk_UA: Зовнішній відступ

en: Center
uk_UA: По центру

en: Text Align
uk_UA: Вирівнювання тексту

en: Link Hover Color
uk_UA: Колір Посилання при наведенні

en: Link Color
uk_UA: Колір посилання

en: Heading Color
uk_UA: Колір заголовку

en: Text Color
uk_UA: Колір тексту

en: Typography
uk_UA: Типографіка

en: Removed
uk_UA: Видалити

en: Column
uk_UA: Колонка

en: Section
uk_UA: Розділ

en: Structure
uk_UA: Структура

en: Responsive
uk_UA: Aдаптивний

en: Advanced
uk_UA: Розширений

en: Style
uk_UA: Стиль

en: Content
uk_UA: Вміст

en: Columns
uk_UA: Колонки

en: About Elementor
uk_UA: Про Elementor

en: Revision History
uk_UA: Історія змін

en: Soon
uk_UA: Незабаром

en: Colors
uk_UA: Кольори

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
uk_UA: Зверніть увагу: Всі незбережені зміни будуть втрачені.

en: Saved
uk_UA: Збережено

en: Go Back
uk_UA: Повернутись

en: Take Over
uk_UA: Прийняти

en: Cancel
uk_UA: Відмінити

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
uk_UA: {0} зайняв сторінку і в даний час її редагує. Ви хочете взяти на себе редагування цієї сторінки?

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
uk_UA: Ви впевнені, що хочете видалити це {0}?

en: More Palettes
uk_UA: Більше палітр

en: Color Palette
uk_UA: Палітра кольорів

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Discard
uk_UA: Відмінити

en: Reset
uk_UA: Скинути

en: Preview
uk_UA: Попередній перегляд

en: Save
uk_UA: Зберегти

en: Help
uk_UA: Допомога

en: Tablet
uk_UA: Планшет

en: Desktop
uk_UA: Комп'ютер

en: Responsive Mode
uk_UA: Адаптивний режим

en: View Page
uk_UA: Переглянути сторінку

en: Widgets Panel
uk_UA: Панель віджетів

en: Menu
uk_UA: Меню

en: Search Widget...
uk_UA: Шукати віджет…

en: Add New Section
uk_UA: Додати новий розділ

en: Loading
uk_UA: Завантаження

en: More Structures
uk_UA: Інші структури

en: Add Item
uk_UA: Додати елемент

en: Delete
uk_UA: Видалити

en: Select Icon
uk_UA: Виберіть іконку

en: Custom
uk_UA: Користувацький

[ctx: Typography Control]
en: Typography
uk_UA: Типографіка

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
uk_UA: Міжбуквений інтервал

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
uk_UA: Міжрядковий інтервал

en: Normal
uk_UA: Нормальний

[ctx: Typography Control]
en: Style
uk_UA: Стиль

[ctx: Typography Control]
en: Transform
uk_UA: Трансформувати

[ctx: Typography Control]
en: Weight
uk_UA: Насиченість

[ctx: Typography Control]
en: Family
uk_UA: Шрифтова сім'я

[ctx: Typography Control]
en: Size
uk_UA: Розмір

[ctx: Border Control]
en: Color
uk_UA: Колір

[ctx: Border Control]
en: Width
uk_UA: Ширина

en: Dashed
uk_UA: Пунктирна (з ліній)

en: Dotted
uk_UA: Пунктирна (з точок)

en: Double
uk_UA: Подвійна

en: Solid
uk_UA: Суцільна

en: None
uk_UA: Нічого

[ctx: Border Control]
en: Border Type
uk_UA: Тип рамки

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
uk_UA: Відступ фону

[ctx: Background Control]
en: Video Link
uk_UA: Відео посилання

[ctx: Background Control]
en: Cover
uk_UA: Обкладинка

[ctx: Background Control]
en: Auto
uk_UA: Автоматично

[ctx: Background Control]
en: Size
uk_UA: Розмір

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
uk_UA: Повторювати вертикально

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
uk_UA: Повторити горизонтально

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
uk_UA: Не повторювати

[ctx: Background Control]
en: Repeat
uk_UA: Повторити

[ctx: Background Control]
en: Fixed
uk_UA: Закріпити

[ctx: Background Control]
en: Scroll
uk_UA: Прокрутити

[ctx: Background Control]
en: Attachment
uk_UA: Вкладення

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
uk_UA: Внизу зправа

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
uk_UA: Внизу центр

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
uk_UA: Внизу зліва

[ctx: Background Control]
en: Center Right
uk_UA: Центр зправа

[ctx: Background Control]
en: Center Center
uk_UA: Центр центр

[ctx: Background Control]
en: Center Left
uk_UA: Центр зліва

[ctx: Background Control]
en: Top Right
uk_UA: Верх зправа

[ctx: Background Control]
en: Top Center
uk_UA: Верх Центр

[ctx: Background Control]
en: Top Left
uk_UA: Верх зліва

[ctx: Background Control]
en: Position
uk_UA: Положення

[ctx: Background Control]
en: Background Image
uk_UA: Фонове зображення

[ctx: Background Control]
en: Image
uk_UA: Зображення

[ctx: Background Control]
en: Background Color
uk_UA: Колір фону

[ctx: Background Control]
en: Color
uk_UA: Колір

[ctx: Background Control]
en: Background Type
uk_UA: Тип фону

[ctx: Background Control]
en: Width
uk_UA: Ширина

[ctx: Background Control]
en: Background Video
uk_UA: Фонове відео

[ctx: Background Control]
en: Classic
uk_UA: Класичний

en: System
uk_UA: Система

en: Link
uk_UA: Посилання

en: Left
uk_UA: Ліво

en: Bottom
uk_UA: Низ

en: Right
uk_UA: Право

en: Top
uk_UA: Верх

en: Default
uk_UA: Типовий

en: Clear
uk_UA: Очистити

en: Edit with Elementor
uk_UA: Редагувати в Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
uk_UA: &#8592; Редагувати в WordPress

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
uk_UA: Elementor потребує PHP версії %s+, плагін на данний момент НЕ АКТИВОВАН.
